Serafin Koda

Bł. Sekundyn Pollo

Serafin Koda

Serafin Koda OFM (ur. 25 kwietnia 1893 w Janjevë (Kosowo), zm. 11 maja 1947 w Lezhy) – albański franciszkanin, więzień sumienia, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Syn Gaspera i Antoniety z d. Radiqi. Po wstąpieniu do zakonu franciszkanów w 1909 przyjął imię Serafin. 30 lipca 1925 został wyświęcony na księdza. Prowadził działalność misyjną w północnej Albanii, zanim w 1944 otrzymał funkcję proboszcza w Lezhy. Po zamordowaniu bp Luigj Bumçiego zajmował się w jego zastępstwie sprawami diecezji. W 1947 zorganizował spotkanie duchownych franciszkańskich, na którym zamierzano omówić kwestie finansowe działalności zakonu i wypracować sposób postępowania wobec władz komunistycznych. Koda został aresztowany po tym spotkaniu przez funkcjonariuszy Sigurimi. Został poddany torturom, próbowano go zmusić, aby zeznawał przeciwko swoim współbraciom. Zmarł w czasie tortur, kiedy jeden ze śledczych rozerwał mu paznokciami żyłę w gardle. Szczątki duchownego odnaleziono w 1994, po uroczystym pogrzebie spoczęły w klasztorze franciszkanów w Lezhy.

Koda znalazł się w gronie 38 albańskich duchownych, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli „in odium fidei” została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016.

Imię Serafina Kody nosi jedna z ulic w północnej części Tirany.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Serafin Koda

4.5/5 - (17 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź