Frano Gjini

Bł. Frano Gjini

Frano Gjini

Frano Gjini (ur. 20 lutego 1886 w Szkodrze; zm. 11 marca 1948 tamże) – albański duchowny katolicki, opat terytorialny Shën Llezhri i Oroshit w latach 1930–1946, biskup ordynariusz Lezhy od 1946 roku, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Urodził się w 1886 roku w Szkodrze w rodzinie katolickiej. We wczesnej młodości zdecydował się wstąpić do miejscowego seminarium duchownego, po którego ukończeniu otrzymał święcenia kapłańskie w 1908 roku, mając zaledwie 22 lata. Potem pracował w parafiach na terenie Albanii.

29 czerwca 1930 roku papież Pius XI mianował go nowym opatem terytorialnym Shën Llezhri i Oroshit, kończąc tym samym dwuletni wakat na tym stanowisku. Jednocześnie został wybrany biskupem tytularnym Semty. Jego konsekracja biskupia miała miejsce 28 października tego samego roku. Swoją funkcję pełnił w trudnych dla Albanii czasach, kiedy w kraju rządy autorytarne sprawował król Zogu I, a następnie znajdował się on pod okupacją włoską podczas II wojny światowej.

4 stycznia 1946 papież Pius XII prekonizował go ordynariuszem Lezhy. Zbiegło się to na czas przejęcia władzy w Albanii przez komunistów, którzy byli wrogo nastawieni do każdej religii oraz zamierzali dokonać ateizacji społeczeństwa albańskiego. W lutym 1947 roku wraz z kilkoma innymi księżmi został aresztowany i osadzony w klasztorze franciszkanów w Szkodrze pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Watykanu. Torturowany w więzieniu w Szkodrze, a następnie skazany w procesie pokazowym na karę śmierci. Rozstrzelany pod murem cmentarza w Szkodrze. Ostatnie słowa, które miał wypowiedzieć brzmiały: Rrofte Krishti Mbret. Rrofte Shqiperia edhe pa ne (Niech żyje Chrystus Król. Niech żyje Albania i bez nas).

Gjini znajduje się w gronie 38 albańskich duchownych, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli „in odium fidei” została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Frano Gjini

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź