Alfons Tracki

Alfons Tracki

Alfons Tracki

Alfons Tracki (ur. 2 grudnia 1896 w Bliszczycach w powiecie głubczyckim, zm. 19 lipca 1946 w Szkodrze) – niemiecki ksiądz katolicki działający w Albanii.

Był jednym z czwórki dzieci urzędnika Josefa Tracki’ego i Marthy z d. Schramm. Wbrew oczekiwaniom ojca, który marzył o karierze wojskowej syna, młody Alfons zdecydował się w 1912 rozpocząć nowicjat w zakonie Braci Szkolnych Marystów w Wiedniu. Zakon skupiał się na prowadzeniu szkół w krajach o wysokim wskaźniku analfabetyzmu. Dzięki temu Tracki już w czasie studiów miał możliwość poznać Bałkany, odwiedzając Czarnogórę i Albanię. W czasie I wojny światowej przebywał w Djakowicy, gdzie został aresztowany przez wojska bułgarskie. W 1920 ukończył studia teologiczne w Bośni. 14 czerwca 1925 w Szkodrze został wyświęcony na kapłana przez abp Lazëra Mjedę. Z uwagi na znajomość miejscowych języków i zwyczajów został skierowany do pracy misyjnej w północnej Albanii.

W swojej pracy misyjnej skupił się na dzieciach organizując dla nich szkoły, a także stowarzyszenie Viribus Unitis, prowadzące działalność kulturalną i sportową. W tym czasie poznał Ahmeda Zogu, z którym wielokrotnie rozmawiał na temat sytuacji wewnętrznej w Niemczech, w latach 30.

Pochodzenie Trackiego i doskonała znajomość języka niemieckiego ułatwiło mu kontakty z oficerami Wehrmachtu, okupującymi Albanię w latach 1943–1944. Dzięki kontaktom z szefem Gestapo w Albanii Guntherem Hausdingiem udało mu się uwolnić wielu Albańczyków, oskarżanych o działalność na szkodę wojsk okupacyjnych. Wielu z nich Tracki znał osobiście, pracując wcześniej z młodzieżą.

Po przejęciu władzy przez komunistów Hausding namawiał Trackiego do wyjazdu z Albanii, ale ten odmówił. Pracował w parafii Pulaj. Aresztowany 25 czerwca 1946, kiedy udzielał sakramentu chorych Ndoc Jakovie, który został ciężko ranny w walce z partyzantami komunistycznymi. W czasie kilkumiesięcznego śledztwa był torturowany. Po krótkim procesie przed sądem wojskowym 18 lipca 1946 został skazany na karę śmierci za działalność antykomunistyczną i współpracę z okupantem. 19 lipca 1946 o 5. rano został rozstrzelany pod murem cmentarza w Szkodrze i pochowany w nieznanym miejscu.

Tracki znajduje się w gronie 38 albańskich duchownych, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 2010. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli „in odium fidei” została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Alfons Tracki

4.6/5 - (20 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 comments

Leave a Reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.