Bądź wiesioła Panno czysta tekst

Bądź wiesioła, Panno czysta tekst

Bądź wiesioła Panno czysta tekst

Bądź wiesioła, Panno czysta tekst – Kolęda, która celebruje narodziny Chrystusa

Kolędy są nieodłącznym elementem kultury Bożonarodzeniowej, przynosząc radość, nadzieję i duchową refleksję podczas tego wyjątkowego okresu roku. Jedną z pięknych kolęd, która celebruje narodziny Jezusa Chrystusa, jest „Bądź wiesioła, Panno czysta.”

Tekst tej kolędy przynosi głosy wiernych, którzy oddają cześć Matce Bożej i jej wyjątkowej roli w narodzinach Zbawiciela. Przeanalizujmy tę kolędę, aby zrozumieć jej znaczenie i przesłanie.

Refren: Radość i Dziękczynienie Refren kolędy jest sercem tej pieśni i wyraża ogromną radość i dziękczynienie za narodziny Jezusa Chrystusa. Wywołuje obraz Panny Marii, która została poczęta przez Ducha Świętego i w pełni oddaje się Bożej woli, aby narodzić Zbawiciela. To przypomina nam o ogromnym znaczeniu, jakie miało narodzenie Chrystusa dla całego ludzkiego rodzaju.

Strofa 1: Aniołskie Przesłanie Pierwsza strofa opowiada o spotkaniu Panny Marii z aniołem Gabriel, który przekazuje jej boskie przesłanie o tym, że zostanie Matką Zbawiciela. To wyjątkowy moment, który zmienił bieg historii ludzkości. Aniołowa wizyta jest symbolem Bożego miłosierdzia i wyjątkowej roli Maryi w Bożym planie zbawienia.

Strofa 2: Czystość i Świętość Matki Bożej Kolejna strofa podkreśla czystość i nieskazitelność Panny Marii. Pomimo bycia Matką, nie traciła ona swej czystości, co jest jednym z centralnych elementów jej kultu. Duch Święty napełnił ją swoją łaską, co czyni ją godną wyjątkowej roli w narodzinach Jezusa.

Strofa 3: Ofiary Trzech Króli Ostatnia strofa kolędy „Bądź wiesioła, Panno czysta” opowiada o hołdzie Trzech Króli, którzy przynieśli dary dla nowo narodzonego Jezusa. Ten moment jest jednym z kluczowych elementów opisu narodzin Chrystusa i symbolizuje powszechne uznanie Jezusa jako Króla Królów.

Pieśń ta, choć krótka, niesie głębokie przesłanie Bożego narodzenia i znaczenie Matki Bożej w tej historii. Jest to wyraz miłości i oddania wobec Panny Marii oraz radości z narodzin Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby zbawić ludzkość. Dzięki takim kolędom możemy uczcić tę wyjątkową okazję i podziękować Bogu za dar Zbawiciela.

Tekst Kolędy: Bądź wiesioła Panno czysta

Bądź wiesioła, Panno czysta,
gdyś poczęła Jezu Chrystusa
Aniołem pozdrowiona.

Bądź wiesioła, porodziłaś,
a panieństwa nie straciłaś
Duchem Świętym napełniona.

Bądź wiesioła, gdyć przyjali
Trzej Krolewie, dary dali,
Synkowi się modlili.

Wykonanie Bądź wiesioła Panno czysta tekst

Wykonanie utworu: Bądź wiesioła Panno czysta

18 listopada 2012 roku – CECYLIANKA
Koncert zespołów SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie i „Capella All’Antico” z Zamościa
„Bądź wiesioła Panno czysta” – anonim XV w.

Opis z YouTube: Ars Nova – conducted by Jacek Urbaniak

Rejoice, o pure Virgin,
when you conceived Jesus Christ, greeted by the Angel.
Rejoice! You gave birth, filled by the Holy Ghost, and yet you remained virgin.
(…)
Rejoice, you saw your Son, for whom you mourned so bitterly – He rose from the dead.
(…)
Rejoice! You were taken, after Him (to Paradise), where you are great Saint, amidst singing of the Angels.(…) – I am not certain if my translation is correct here – it is an old, medieval text after all.

May your white stone (cf Book of Revelation) protect us so we will not burn in the eternal fire. Let us, all of us, say Amen!

Chwyty Bądź wiesioła Panno czysta tekst

Chwyty: Bądź wiesioła, Panno czysta

[Intro]
C F C G C

[Strofa 1]
C F
Bądź wiesioła, Panno czysta,
C G C
gdyś poczęła Jezu Chrystusa
C F
Aniołem pozdrowiona.

[Strofa 2]
C F
Bądź wiesioła, porodziłaś,
C G C
a panieństwa nie straciłaś
C F
Duchem Świętym napełniona.

[Strofa 3]
C F
Bądź wiesioła, gdyć przyjali
C G C
Trzej Królowie, dary dali,
C F
Synkowi się modlili.

Wykonanie: Bądź wiesioła Panno czysta tekst

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź