Agnieszka Takeya

Agnieszka Takeya

Agnieszka Takeya

Agnieszka Takeya, Inès Takeya (jap. イネス竹屋 Inesu Takeya;
zm. 10 września 1622 w Nagasaki)
– błogosławiona Kościoła katolickiego, japońska męczennica.

Była żoną koreańskiego wiernego świeckiego Kosmy Takeya Sozaburō[a], jeńca wojennego z czasów inwazji Japonii na Koreę (1592/98). Podobnie jak jej mąż, była członkinią Bractwa Różańcowego. W tym czasie w Japonii trwały prześladowania chrześcijan. Razem z mężem i osobami przebywającymi w tym czasie w domu, aresztowano ją w nocy 13 grudnia 1618 za ukrywanie misjonarzy (których również wtedy uwięziono).

Jej męża stracono w listopadzie 1619 r. za pomaganie misjonarzom. Natomiast Agnieszka Takeya została ścięta w Nagasaki 10 września 1622 roku razem z 29 innymi wiernymi. Jej 12-letni syn Franciszek zginął następnego dnia wraz z dwiema kolejnymi osobami.

Beatyfikował ją papież Pius IX w dniu 7 lipca 1867, razem z mężem i synem, w grupie 205 męczenników japońskich, z okresu prześladowań chrześcijan w latach 1618-1632.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 10 września.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Agnieszka Takeya

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź