Wincenty od św. Antoniego Simões de Carvalho

Bł. Wincenty Maria Izquierdo Alcón

Wincenty od św. Antoniego Simões de Carvalho

Wincenty od św. Antoniego Simões de Carvalho OESA port. Vicente de Santo António (ur. 1590 w Albufeira[a], zm. 3 września w Nagasaki 1632) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Japonii, portugalski prezbiter z Zakonu Świętego Augustyna.

Pierwsi misjonarze z Zakonu Świętego Augustyna przybyli do Japonii w 1602. Rosnące wraz z liczebnością chrześcijan ich wpływy na życie społeczne, spory o metody ewangelizacji, a także awanturnictwo rywalizujących ze sobą kupców z Hiszpanii i Portugalii, wpłynęły na zmianę początkowo przychylnego stosunku, obawiających się osłabienia swej pozycji siogunów i książąt. Po okresie wzmożonej działalności misyjnej Kościoła katolickiego, gdy w 1614 roku siogun Ieyasu Tokugawa wydał edykt zniszczenia chrześcijaństwa na mocy którego pod groźbą utraty życia wszyscy misjonarze mieli opuścić kraj, a praktykowanie i nauka religii zakazana, rozpoczęły się trwające ponad 200 lat krwawe prześladowania chrześcijan.

Był synem lekarza António Simõesa i Catariny Pereiry. Gdy skończył dwanaście lat rodzice wysłali go do szkoły w Lizbonie i tam po śmierci matki wstąpił do augustianów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1617 roku[b]. Powołanie chciał realizować prowadząc ewangelizację w ramach misji, skierowany więc został do Meksyku. W czasie pobytu na misji zapoznał się z działalnością Zakonu Świętego Augustyna i wstąpił do prowadzonego przez nich nowicjatu przyjmując imię Wincenty od św. Antoniego.

Dochodzące wieści o wyzwaniach przed jakimi stają misjonarze w Azji skłoniły go do podjęcia realizacji apostolatu w tym rejonie i w 1620 roku popłynął na Filipiny, gdzie złożył śluby zakonne. W kwietniu 1623 roku wysłano go do Japonii, do której dotarł w październiku tego samego roku. Był to okres nasilonych represji wobec katolików, a wprowadzenie w życie dekretu Hidetady Tokugawy odbywało się przez polowanie na misjonarzy. Działalność duszpasterską prowadził w ukryciu na terenie Nagasaki i Ōmury podając się za kupca, handlarza jarzynami, rybami, gdzie indziej za żonglera i klauna docierając do rozproszonych wspólnot chrześcijańskich. Aresztowany na podstawie donosu apostaty w 1629 roku i mimo próby ucieczki w góry został uwięziony w Ōmurze, gdzie dołączył do innych misjonarzy. Świadectwo wiary pozostawił w listach do uczniów i przyjaciół wysyłanych z niewoli i opublikowanych w 2001 roku pod tytułem „Cartas do Japão”[10]. 5 grudnia 1631 roku przewieziono więźniów do Nagasaki.

Po torturach polegających na biciu, podtapianiu, wystawianiu na słoneczny skwar, polewaniu poranionego gorącą wodą siarczaną 3 września 1632 roku został skazany na śmierć i żywcem spalony z pięcioma współtowarzyszami: Antonim Ishidą Kyūtaku, Franciszkiem od Jezusa Ortega, Gabrielem od św. Magdaleny, Hieronimem od Krzyża i Bartłomiejem Gutiérrezem[11][12].

Wincenty od św. Antoniego znalazł się w grupie 205 męczenników japońskich beatyfikowanych 7 lipca 1867 roku w Rzymie przez papieża Piusa IX[13].

Dies natalis jest dniem, kiedy w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne błogosławionego[14].

Diecezja Algarve jest miejscem szczególnego kultu męczennika i tam wspominany jest 7 września, zaś w Albufeirii tego dnia odbywają się procesje ku jego czci.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Wincenty od św. Antoniego Simões de Carvalho

4.6/5 - (15 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 comments

Leave a Reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.