Franciszek od Jezusa Terrero de Ortega Pérez

Bł. Franciszek od Jezusa Terrero de Ortega Pérez

Franciszek od Jezusa Terrero de Ortega Pérez

Franciszek od Jezusa Terrero de Ortega Pérez OESA (hiszp.)
Francisco Terrero de Ortega Pérez (ur. 1597[a] w Villamediana, zm. 3 września w Nagasaki 1632) − błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Japonii, hiszpański prezbiter z Zakonu Świętego Augustyna.

Pierwsi misjonarze z Zakonu Świętego Augustyna przybyli do Japonii w 1602. Rosnące wraz z liczebnością chrześcijan ich wpływy na życie społeczne, spory o metody ewangelizacji, a także awanturnictwo rywalizujących ze sobą kupców z Hiszpanii i Portugalii wpłynęły na zmianę początkowo przychylnego stosunku, obawiających się osłabienia swej pozycji siogunów i książąt. Po okresie wzmożonej działalności misyjnej Kościoła katolickiego, gdy w 1614 roku siogun Ieyasu Tokugawa wydał edykt zniszczenia chrześcijaństwa na mocy którego pod groźbą utraty życia wszyscy misjonarze mieli opuścić kraj, a praktykowanie i nauka religii zakazana, rozpoczęły się trwające ponad 200 lat krwawe prześladowania chrześcijan.

Pochodzący z okolic Palencii Franciszek de Ortega Pérez w 1614 roku został przyjęty do nowicjatu augustianów w Valladolid. Po otrzymaniu sakramentu święceń kapłańskich w 1622 roku skierowany został na misje do Meksyku, a w rok później do duszpasterzowania w Manili na Filipinach. Ostatecznie dotarł do Japonii i tam realizował swoje powołanie potajemnie kierując jako wikariusz generalny całego kraju misjonarzami swojego zakonu. W listopadzie 1629 roku aresztowany został równolegle z Wincentym od św. Antoniego Simões de Carvalho i trafił do ciężkiego więzienia w Ōmurze. 5 grudnia 1631 roku zostali przewiezieni do Nagasaki i tam po torturach polegających na biciu, podtapianiu, wystawianiu na słoneczny skwar, polewaniu poranionego gorącą wodą siarczaną 3 września 1632 roku został skazany na śmierć i żywcem spalony z pięcioma współtowarzyszami: Antonim Ishidą Kyūtaku, Bartłomiejem Gutierrezem, Gabrielem od św. Magdaleny, Hieronimem od Krzyża, Wincentym od św. Antoniego Simões de Carvalho[10].

Franciszek od Jezusa Terrero de Ortega Pérez znalazł się w grupie 205 męczenników japońskich beatyfikowanych 7 lipca 1867 roku w Rzymie przez papieża Piusa IX[11].

Dies natalis (dzienna rocznica śmierci) jest dniem, kiedy wspominany jest w Kościele katolickim[12] zaś augustianie wspominają męczenników japońskich 28 września.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Franciszek od Jezusa Terrero de Ortega Pérez

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź