Walenty Palencia Marquina

Bł. Utto z Metten

Walenty Palencia Marquina

Walenty Palencia Marquina (właśc. Valentín Palencia Marquina) (ur. 26 lipca 1871 w Burgos, zm. 15 stycznia 1937 w Suances) – hiszpański duchowny rzymskokatolicki, męczennik i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Valentín Palencia Marquina urodził się 26 lipca 1871 roku. Był wychowawcą młodzieży i dzieci. W 1898 roku założył w kościele San Esteban warsztat dla sierot i biednych dzieci. W 1925 roku za pracę humanitarną przyznano mu wyróżnienie pn. Cruz de Beneficiencia, czyli Krzyż Dobroczynności. Został aresztowany wraz z uczniami po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, a następnie wraz z nimi zamordowany.

Proces beatyfikacyjny jego i pozostałych męczenników rozpoczął się w 1996 roku. 1 października 2015 roku papież Franciszek ogłosił dekret o ich męczeństwie. Jego beatyfikacja i towarzyszy odbyła się 23 kwietnia 2016, a uroczystościom przewodniczył kardynał Angelo Amato.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 15 stycznia (dies natalis).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Walenty Palencia Marquina

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź