Ulryk z Augsburga

Św. Ulryk z Augsburga

Ulryk z Augsburga

Ulryk z Augsburga, także Udalryk (łac. Udalricus, niem. Ulrich von Augsburg, ur. w 890 roku w Wittislingen k. Dillingen w Szwabii, zm. 4 lipca 973 roku w Augsburgu w Bawarii) – od 28 grudnia 923 roku biskup Augsburga, święty Kościoła katolickiego.

Był synem hrabiego Hucpalda, spokrewnionego z dynastią cesarską Ludolfingów.

Wychowywał się i pobierał nauki od siódmego roku życia w benedyktyńskim opactwie w St. Gallen. W 906 roku oddano go pod opiekę biskupa Augsburga. Został szambelanem biskupów augsburskich, a następnie przyjął święcenia kapłańskie.

Król Niemiec Henryk I Ptasznik mianował go w 923 biskupem tej diecezji; sakrę przyjął 28 grudnia tegoż roku. W czasie najazdów Węgrów dowodził obroną Augsburga. Był budowniczym kościoła i organizatorem synodów dla miejscowego duchowieństwa. Zmarł po pięćdziesięcioletniej posłudze biskupiej.

Jan XV zaliczył go w poczet świętych 4 lipca 993. Błędnie uważany jest za pierwszego świętego kanonizowanego oficjalnie przez papieża.

Ulryk jest patronem miast: Szwabii, Augsburga i St. Ulrich w Val Gardena (niem. Grödnertal, dzisiejsze Ortisei).

Patronuje winiarzom, rybakom i podróżującym. Jest również orędownikiem przeciw chorobie oczu, morskiej chorobie i na dobrą pogodę.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dzienną pamiątkę śmierci (4 lipca) a kult żywy jest dzięki wielu parafiom których jest patronem.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Ulryk z Augsburga

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.