Afra z Augsburga

Afra z Augsburga

Afra z Augsburga

Święta Afra z Augsburga była chrześcijanką żyjącą w III wieku. Początkowo była nierządną, ale po nawróceniu oddała swoje życie w służbę Bogu. Została aresztowana za odmowę złożenia ofiar pogańskim bogom i skazana na śmierć. Jej męczeńska śmierć przyczyniła się do nawrócenia wielu ludzi, w tym rzymskiego dowódcy, który wydał jej wyrok. Święta Afra jest patronką Augsburga i nierządnicy, a jej wspomnienie obchodzone jest 5 sierpnia.

Święta Afra z Augsburga jest jednym z najważniejszych patronów miasta Augsburga w Niemczech.

Urodziła się w III wieku w Afryce i była prostytutką, zanim nawróciła się na wiarę chrześcijańską. Według tradycji, podczas prześladowań chrześcijan, Afra ukryła się w jednym z domów, gdzie nawracała mieszkańców Augsburga na chrześcijaństwo. Została aresztowana, torturowana i ostatecznie stracona. Jej kult rozpowszechnił się już w IV wieku, a jej relikwie są przechowywane w kościele Świętego Ulryka i Afry w Augsburgu. Święta Afra jest patronką kobiet pokutujących za grzechy, prostytutek, oraz ochrony przed pożarem i piorunami.

Po tym, jak się nawróciła, Afra zrezygnowała z prostytucji i swojego dotychczasowego stylu życia.

Zaczęła pomagać potrzebującym i modlić się. Kiedy władze rzymskie rozpoczęły prześladowania chrześcijan, Afra odmówiła złożenia ofiary pogańskim bóstwom i została skazana na śmierć. Zgodnie z tradycją, została spalona żywcem w 304 roku. Dziś Afra jest czczona jako męczennica i święta Kościoła katolickiego, a w Augsburgu znajduje się kościół pod wezwaniem św. Afry, który jest jej kultowym miejscem czci.

Po swoim nawróceniu Afra zaangażowała się w dzieła miłosierdzia, pomagając ubogim i chorym.

W końcu została schwytana przez władze rzymskie i zmuszona do wyboru: zrezygnować z wiary lub zostać zabita. Afra wybrała śmierć męczeńską, a jej ciało zostało pochowane w pobliżu miejsca egzekucji. Wkrótce po jej śmierci zaczęto czcić ją jako świętą, a jej kult rozprzestrzenił się na wiele krajów. Dzisiaj Afra jest uważana za patronkę miasta Augsburga, a jej historia jest nadal źródłem inspiracji dla wielu wiernych.

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Afra z Augsburga

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.