Sykstus III

Św. Sykstus III

Sykstus III

Sykstus III (zm. 19 sierpnia 440 w Rzymie) – święty Kościoła katolickiego, 44. papież w okresie od 31 lipca 432 do 19 sierpnia 440.

Naprawdę nazywał się Ksystus Colonna. Imię Sykstusa często łączy się z wielkim rozwojem budownictwa w Rzymie: Santa Sabina na Wzgórzu Aventine była poświęcona za jego pontyfikatu, on też wybudował bazylikę Santa Maria Maggiore, której poświęcenie Maryi Matce Bożej odzwierciedlało jego aprobację soboru w Efezie, który zakończono w 431 roku.

Współpracował z cesarzem Teodozjuszem II w sprawie usunięcia rozłamu pomiędzy Janem z Antiochii, a Cyrylem Aleksandryjskim. Rozłam ów został usunięty w 433 roku na podstawie Symbolu Jedności. Sykstus uczestniczył także w sporze pomiędzy biskupem Konstantynopola – Proklusem, a biskupami Ilirii w 434 roku, zakończonym pojednaniem w 438 roku.

Zmarł w Rzymie, a jego ciało złożono w bazylice św. Wawrzyńca za Murami, która została wzniesiona za jego pontyfikatu. Kościół oddaje mu cześć 28 marca.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Sykstus III

4.6/5 - (16 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź