Święty Kewin

Św. Święty Kewin

Święty Kewin

Święty Kewin, irl. Caoimhín, st. irl. Coemgen, łac. Coemgenus, dosł. dobrze urodzony (ur. ok. 498, zm. ok. 618) – pustelnik, opat w Glendalough, święty Kościoła katolickiego.

Był potomkiem jednej z panujących rodzin w Leinster w Irlandii. Ochrzczony został przez św. Kronana, biskupa-opata Roscrei. Podejmował naukę pod kierunkiem trzech duchownych. Jego nauczycielami byli: św. Eugeniusz (irl. Éogan), Lochan i Eanna. Naukę skończył pod patronatem św. Petroka.

Początkowo mieszkał w Kilnamanagh (dzisiejsze Tallaght), ale przeniósł się do Glendalough, aby odsunąć się od innych mnichów, którzy wybudowali tam klasztor. Klasztor ów, według sprawozdań lokalnej społeczności, został zniszczony w latach 70. XX wieku, podczas budowy nowego osiedla mieszkaniowego. Jedyną pozostałością jest studnia, która utrzymywana jest przez lokalną społeczność w parku. Do dziś patronem parafii Kilnamanagh jest św. Kewin.

Legenda głosi, iż kiedy przebywał w pustelni, miał objawienie anioła, który nakazał mu wybudować kościół. Wtedy to, wraz z grupą mnichów, założył klasztor w Glendalough (hrabstwo Wicklow).

Podania wspominają, że święty gardził towarzystwem innych ludzi, zwłaszcza kobiet. Chcąc dotrzymać czystości, wepchnął jedną z kobiet w pokrzywy. Po przybyciu do Glendalough, przez siedem lat mieszkał w pustelni (znanej jako „Łoże św. Kewina”).

Zmarł około roku 618 roku i według legendy dożył wieku 120 lat.

Informacje pochodzące z późnych żywotów są świadectwem wczesnego ascetyzmu w Irlandii.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 3 czerwca.

Według zapisów z Glendalough 3 czerwca było dniem hucznych obchodów ku czci patrona jeszcze w XVIII i XIX wieku.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Święty Kewin

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź