Stefan Sándor

Bł. Stefan Nehmé

Stefan Sándor

Stefan Sándor, właśc. István Sándor (ur. 26 października 1914 w Szolnoku na Węgrzech zm. 8 czerwca 1953) – węgierski salezjanin, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Był synem Stefana Sándora, robotnika kolejowego w węgierskich Magyar Államvasutak i Marii Fekete. W 1936 wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego. Pracował w salezjańskiej szkole poligraficznej, ucząc młodych chłopców zawodu drukarza. Dążenie do przekazania wiedzy zawodowej łączył z troską o rozwój życia duchowego i religijnego swych uczniów. W 1952 Sándor po wyjściu do pracy został aresztowany, od tamtej pory jego współbracia nie wiedzieli nic o jego życiu. Po tym jak został aresztowany, został oskarżony i otrzymał karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 8 czerwca 1953 roku w Budapeszcie. Jego rodzina nie wiedziała nic o jego aresztowaniu ani o śmierci. Dopiero w 1955, dwa lata po śmierci, jego ojciec został poinformowany, co się wydarzyło ze Stefanem.

W 2006 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 27 marca 2013 został uznany za męczennika przez papieża Franciszka. Uroczysta beatyfikacja odbyła się 19 października 2013 w Budapeszcie. Tego dnia w Budapeszcie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato, w imieniu papieża Franciszka, ogłosił Stefana Sandora błogosławionym.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 8 czerwca.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Stefan Sándor

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.