Rekared Centelles Abad

Bł. Reginald z Orleanu

Rekared Centelles Abad

Rekared Centelles Abad, (hiszp.)
Recaredo Centelles Abad (ur. 23 maja 1904 w Vall de Uxó, zm. 25 października 1936 w Nules) – błogosławiony prezbiter, ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznany przez Kościół katolicki za męczennika, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa.

Pochodzący z Katalońskiego Vall de Uxó Rekared Centelles Abad studia ukończył w Tortosie, w tamtejszym Kolegium Powołaniowym św. Józefa ((hiszp.)
Seminario di San Giu­seppe). Kiedy 25 maja 1929 r. otrzymał sakrament święceń kapłańskich włączył się w działalność kapłańskiego Stowarzyszenia Robotników Diecezjalnych i podjął się misji zapoczątkowanej przez późniejszego błogosławionego Emanuela Domingo y Sol na rzecz aktywizowania środowisk robotniczych do powołań kapłańskich i formacji seminaryjnej. Apostolat realizował początkowo w Tarragonie, a następnie jako prefekt wyższego seminarium duchownego w Tortosie i rektor tamtejszego małego seminarium. W czasie eskalacji prześladowań, po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej został zamordowany 25 października w Nules.

1 października 1995 roku papież Jan Paweł II, w czasie Mszy świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie dokonał beatyfikacji grupy 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii w której znalazł się Rekared Centelles Abad wraz z ośmioma towarzyszami, członkami Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa .

Szczególnym miejscem kultu Rekareda Centellesa Abady jest Diecezja Tortosa, zaś miejscem pochówku jest kościół pod wezwaniem „de Reparación” w Tortosie, a atrybutem męczennika jest palma. W Kościele katolickim wspominany jest w dies natalis (25 października).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Rekared Centelles Abad

4.4/5 - (14 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź