Józef Maria Peris Polo

Bł. Józef Maria Peris Polo

Józef Maria Peris Polo

Józef Peris Polo, (hiszp.)
José María Peris Polo (ur. 1 listopada 1889 w Cinctorres, zm. 15 sierpnia 1936 w Almazora) – błogosławiony prezbiter, ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznany przez Kościół katolicki za męczennika, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa.

W kapłańskim Stowarzyszeniu Robotników Diecezjalnych, założonym przez późniejszego błogosławionego Emanuela Domingo y Sol otrzymał formację apostolską i jeszcze jako diakon przystał do Stowarzyszenia. Sakrament święceń kapłańskich otrzymał w Kolegium Powołaniowym w Tortosie 6 czerwca 1914 roku. Apostolat w pracy na rzecz aktywizowania środowisk robotniczych do powołań kapłańskich realizował pełniąc najpierw obowiązki dyrektora, a następnie rektora kolegium w Tortosie i seminariów w Kordobie i Barcelonie(od 1933 r.). W wyniku wybuchu eskalacji prześladowań katolików, po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, 13 sierpnia 1936 r. został aresztowany Cinctorres i dwa dni później zginął śmiercią męczeńską za wyznawaną wiarę w Almazorze.

1 października 1995 roku papież Jan Paweł II, w czasie Mszy świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie dokonał beatyfikacji grupy 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii w której znalazł się Józef Peris Polo wraz z ośmioma towarzyszami, członkami Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa .

Szczególnym miejscem kultu Józefa Peris Polo jest Diecezja Segorbe-Castellón, zaś miejscem pochówku jest cmentarz w Vilar de Canes, a atrybutem męczennika jest palma. W Kościele katolickim wspominany jest w dies natalis (15 sierpnia).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Józef Maria Peris Polo

4.3/5 - (16 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź