Płacz płacz kto żyw tekst
Płacz nad cierpieniem – głębokie przesłanie pieśni „Płacz płacz kto żyw tekst”
W chrześcijańskim dziedzictwie kulturowym pieśni religijne stanowią nierozerwalną część tradycji i wiary. Przekazują one uczucia, emocje, myśli i dążenia człowieka wobec Boga. Jedną z takich pieśni, której treść skłania do refleksji nad cierpieniem i ofiarą, jest „Płacz, płacz, kto żyw”.
Pierwsze słowa tej pieśni wzywają do płaczu i żalu nad dramatem, jaki rozgrywa się przed oczami wierzących. Mowa tu o męce i śmierci Jezusa Chrystusa, Boga w ludzkiej postaci, który oddał swoje życie za grzechy ludzkości. Wyrażenie „na żal tak niesłychany” podkreśla wyjątkowość i wagę tego wydarzenia w historii zbawienia.
Druga zwrotka pieśni kontynuuje temat niesprawiedliwości sądu nad Jezusem. Zwraca uwagę na paradoks: to człowiek zawinił, ale to Boga skazano na śmierć. Jest to aluzja do biblijnej opowieści o skazaniu Jezusa na śmierć wśród złoczyńców, mimo że nie popełnił żadnego przestępstwa.
Trzecia zwrotka nawiązuje do biblijnej opowieści o zaciemnieniu się nieba w chwili śmierci Jezusa. Śmierć Syna Bożego była tak tragiczna, że samo słońce ukryło się, nie chcąc być świadkiem tej tragedii. To symboliczny obraz, ukazujący wielkość i wagę chwili.
W czwartej zwrotce poruszona jest reakcja przyrody na śmierć Jezusa. Skały, niezdolne do płaczu, pękają z żalu, co jest metaforą ogromu cierpienia i bólu.
Ostatnia, piąta zwrotka, jest apelem do człowieka. Mimo że cała przyroda, cały świat przeżywa żałobę, człowiek pozostaje obojętny na cierpienie Jezusa. Jest to wezwanie do refleksji nad własną postawą wobec ofiary Chrystusa.
Pieśń „Płacz, płacz, kto żyw” jest głębokim przemyśleniem na temat cierpienia, miłości i ofiary. Ukazuje wagę wydarzeń Wielkiego Piątku, podkreślając jednocześnie potrzebę osobistej refleksji i odpowiedzi na dar, jaki Bóg dał ludzkości w postaci swego Syna. Ta pieśń jest zachętą do wewnętrznego przemyślenia, do odczucia żalu, ale także do wdzięczności za nieskończoną miłość Boga.
Tekst Pieśni: Płacz płacz kto żyw
1. Płacz, płacz, kto żyw
Patrząc na dziw,
Na żal tak niesłychany,
Że żywego Boga Syn
Na śmierć jest skazany.
2. Straszny to sąd,
Z łotrami w rząd
Jezusa policzono!
Chociaż człowiek zawinił,
Boga zawieszono.
3. Słońce, ten dzień,
Ukrywszy w cień,
Nocą się zasłaniało,
Żeby swym na taką śmierć
Okiem nie patrzało.
4. Żałosny wtór
Nie mownych gór,
A zadumane skały,
Krwawych łez nie mogąc lać
Z żalu popękały.
5. Wisi nasz Bóg
Wszystek do nóg
Krwią Swą na krzyżu zlany
Wszystko płacze,
A zły człek nie dba o te rany.
Chwyty: Płacz płacz kto żyw
[C]Płacz, płacz, kto [G]żyw
[Am]Patrząc na [Em]dziw,
[F]Na żal tak [C]niesłychany,
[Dm]Że żywego [G]Boga Syn
[C]Na śmierć jest [G]skazany.
[C]Straszny to [G]sąd,
[Am]Z łotrami w [Em]rząd
[F]Jezusa [C]policzono!
[Dm]Chociaż człowiek [G]zawinił,
[C]Boga [G]zawieszono.
[C]Słońce, ten [G]dzień,
[Am]Ukrywszy w [Em]cień,
[F]Nocą się [C]zasłaniało,
[Dm]Żeby swym na [G]taką śmierć
[C]Okiem nie [G]patrzało.
[C]Żałosny [G]wtór
[Am]Nie mownych [Em]gór,
[F]A zadumane [C]skały,
[Dm]Krwawych łez nie [G]mogąc lać
[C]Z żalu [G]popękały.
[C]Wisi nasz [G]Bóg
[Am]Wszystek do [Em]nóg
[F]Krwią Swą na [C]krzyżu zlany
[Dm]Wszystko płacze,
[G]A zły człek nie [C]dba o te [G]rany.
Wykonanie: Płacz płacz kto żyw tekst
Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.
0 comments