Piotr ze Sieny

Bł. Piotr z Sassoferrato

Piotr ze Sieny

Piotr ze Sieny, również Piotr Grzebieniarz, wł. Pier Pettinaio (ur. w Campi k. Sieny, zm. 4 grudnia 1289) – włoski tercjarz franciszkański (OFS), mistyk, błogosławiony katolicki.

Był wytwórcą i sprzedawcą grzebieni, stąd jego przydomek „Pettinaio” (Grzebieniarz). Po zawarciu małżeństwa złożył, wraz z żoną, śluby czystości.

Uczestniczył we mszach i nabożeństwach. Wspomagał biednych i
usługiwał chorym w szpitalu. Rozdał majątek i wstąpił do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Po śmierci żony poświęcił się bez reszty służbie ubogim i chorym.

Pielgrzymował do Rzymu, Asyżu i Alwerni. W czasie modlitwy kontemplacyjnej miewał stany mistyczne. Gdy zapadł na zdrowiu, sieneńscy franciszkanie pozwoli mu na zamieszkanie w klasztorze. Tutaj prowadził jeszcze bardziej ascetyczny tryb życia, odzywał się jedynie z konieczności.

W ikonografii przedstawiany jest z palcem na ustach, a biografowie nazywają go „Milczącym świętym”.

Zmarł 4 grudnia 1289 roku.

W 1602 roku papież Pius VII zatwierdził formularz mszalny ku jego czci.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (4 grudnia).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr ze Sieny

4.5/5 - (14 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź