Piotr z San Gemini

Św. Piotr z San Gemini

Piotr z San Gemini

Piotr z San Gemini OFM, wł. Pietro da San Gemini (ur. w San Gemini, zm. 16 stycznia 1220 w Marrakeszu) − włoski franciszkanin, kapłan, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, czczony jako protomęczennik franciszkański.

Pochodził z rodziny Bonantich. Urodził się w San Gemini w Umbrii. Miał być przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych przez samego św. Franciszka z Asyżu. Wraz z Berardem z Carbio, Ottonem, Akursjuszem i Adjutem podczas drugiej kapituły franciszkanów w Asyżu w 1219, został wysłany na misje do „niewiernych” do Maroka. Na czele grupy stanął Berard, gdyż władał biegle językiem arabskim.

Berard i towarzysze, przez Hiszpanię i Portugalię, trafili do Maroka. Pojmani w Marrakeszu byli torturowani i zmuszani do przejścia na islam. Ścięto ich 16 stycznia 1220. Ciała przewieziono do Koimbry w Portugalii. Relikwie znajdują się w monasterze św. Krzyża.

Piotr z San Gemini został kanonizowany, wraz z pozostałymi towarzyszami, 7 sierpnia 1481 przez papieża Sykstusa IV, bulla Cum alias. Męczeństwo opisane zostało w Kronice Generałów Zakonu Braci Mniejszych.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w klasztorach i kościołach franciszkańskich 16 stycznia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Piotr z San Gemini

4.7/5 - (13 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź