Peregryn z Falerone

Bł. Paweł Yun Yu-il

Peregryn z Falerone

Peregryn z Falerone OFM (ur. ok. 1180 w Falerone, zm. 5 września 1233 w San Severino) − włoski franciszkanin, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Błogosławiony Peregryn pochodził z potężnej rodziny z Falreone. Źródła podają różne imiona chrzcielne przyszłego błogosławionego: Rinaldo lub Ruggero. Był synem Konrada, wnukiem Ruggera. Zgodnie z miejscowym zwyczajem szlacheckim przyjął pseudonim Pellegrino (wł. pielgrzym, stąd spolszczone imię Peregryn). Najpierw pobierał nauki w Fermo (trivium i quadrivium), następnie studiował prawo na Uniwersytecie Bolońskim. Gdy 15 sierpnia 1222 usłyszał kazanie wygłoszone dla całego miasta przez św. Franciszka z Asyżu wraz z innym studentem Rizziero z Muccii wstąpili do Zakonu Braci Mniejszych. Chociaż posiadał znakomite wykształcenie, nigdy nie poprosił o pozwolenie na przyjęcie święceń kapłańskich, pozostając do śmierci bratem laikiem. Prawdopodobnie odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zmarł 5 września 1233 w San Sewerino.

Kult pojawił się zaraz po śmierci. W poczet błogosławionych wpisał go 31 sierpnia 1821 papież Pius VII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Lumi w San Severino.

Błogosławiony wspomniany został w Kwiatkach św. Franciszka.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Peregryn z Falerone

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź