Oktawian z Savony

Bł. Odoryk de Pordenone

Oktawian z Savony

Oktawian z Savony, wł. Ottaviano (ur. ok. 1060 r. w Quingey, zm. 6 sierpnia 1128 lub 1132 r. w Savonie) – benedyktyn, biskup, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Niektóre źródła podają, że mógł być bratem Gwidona (Guido) późniejszego papieża Kaliksta II.
O życiu Oktawiana niewiele wiadomo. Studiował prawo i teologię w Bolonii. W 1089 r., na wieść o chorobie ojca, wybrał się do domu. Kiedy dotarł do Pawii otrzymał wiadomość o śmierci ojca. Przerwał swą podróż i wstąpił do benedyktynów w Ciel dOro (wł. Monastero di San Pietro in Ciel dOro, obok jednako brzmiącej bazyliki Basilica di San Pietro in Ciel dOro). Dał się poznać z szerokiej działalności charytatywnej i gorliwości religijnej.

W 1119 lub 1129 r. objął urząd biskupa w Savonie (obecnie diecezja Savona-Noli), który sprawował do śmierci. Jego następcą został Aldizio.

Oktawian z Savony przez stulecia czczony był jako błogosławiony, ale jego kult zatwierdził dopiero papież Pius VI w 1793 r.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 6 sierpnia.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Oktawian z Savony

4.3/5 - (14 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź