Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux

Bł. Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux

Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux

Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux, (fra.) Mary Scholastique-Josèphe de Saint-Jacques (świeckie Marie-Marguerite) (ur. 14 lipca 1749, zm. 23 października 1794 w Valenciennes) – błogosławiona Kościoła katolickiego, męczennica, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux była siostrą zakonną z klasztoru urszulanek w Valenciennes. Śluby zakonne złożyła w 1775 roku. Po konfiskacie majątku klasztornego i wydaleniu zakonnic dokonanej przez władze w 1792 roku, do czasu przejęcia miasta przez wojska austriackie ukrywała się. Ponownie podjęła działalność wychowawczą do czasu powrotu wojsk rewolucyjnych w sierpniu 1974 roku, wraz z rodzoną siostrą Józefiną Leroux. Pozostała w klasztorze wraz z przełożoną Marią Klotyldą od św. Franciszka Borgiasza Paillot i kilkoma współsiostrami do aresztowania i wyrokiem trybunału rewolucyjnego została skazana na śmierć, i zgilotynowana 23 października.

Przed egzekucją wybaczyła swoim katom przez ucałowanie rąk, a na szafot wzorem męczenników wczesnochrześcijańskich weszła odważnie i z pogodą.

Wspominana jest w dzienną rocznicę śmierci.

Proces informacyjny w diecezji Cabrai toczył się od 15 listopada 1900 do marca 1903 roku. Dekret o braku wcześniejszego publicznego kultu Służebnicy Bożej (non cultu) ogłoszony został 27 listopada 1907, a dekret o męczeństwie 6 lipca 1919 roku.

Beatyfikacji Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux dokonał 13 czerwca 1920 roku papież Benedykt XV w grupie Męczennic z Valenciennes.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba Leroux

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź