Józefina Leroux

Bł. Józefina Leroux

Józefina Leroux

Ann-Joseph Leroux (ur. 23 stycznia 1747 w Cambrai; zm. 23 października 1794 w Valenciennes) – francuska błogosławiona Kościoła katolickiego, męczennica, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

W bardzo młodym wieku wstąpiła do klasztoru klarysek, a w 1767 roku złożyła śluby zakonne. Podczas rewolucji francuskiej, w 1791 roku władze zmusiły siostry do opuszczenia klasztoru – wówczas zamieszkała razem z rodzicami. Po wznowieniu działalności przez urszulanki w Valenciennes dołączyła do tej grupy, której w przebywała jej rodzona siostra, Maria Scholastyka. Gdy doszło do prześladowań katolików, pozostała w klasztorze do aresztowania tj. 1 września. Wyrokiem trybunału rewolucyjnego została skazana na śmierć i zgilotynowana 23 października. Przed egzekucją wybaczyła swoim katom przez ucałowanie rąk, a na szafot wzorem męczenników wczesnochrześcijańskich weszła odważnie i z pogodą.

Wspominana jest w dzienną rocznicę śmierci.

Proces informacyjny w diecezji Cabrai toczył się od 15 listopada 1900 do marca 1903 roku. Dekret o braku wcześniejszego publicznego kultu Sług Bożych
(non cultu) ogłoszony został 27 listopada 1907, a dekret o męczeństwie – 6 lipca 1919 roku.

Beatyfikacji Marii Klotyldy od św. Franciszka Borgiasza Paillot dokonał 13 czerwca 1920 roku papież Benedykt XV w grupie Męczennic z Valenciennes.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Józefina Leroux

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.