Maria Restytuta Kafka

Bł. Maria Restytuta Kafka

Maria Restytuta Kafka

Maria Restytuta Kafka (ur. 1 maja 1894 w Husovicach k. Brna, zm. 30 marca 1943 w Wiedniu) – czeska zakonnica (SFCC) i pielęgniarka, dziewica, męczennica chrześcijańska, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Urodziła się jako czwarte z siedmiorga dzieci swoich rodziców. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Ojciec był szewcem. Gdy miała 2 lata przeniosła się wraz z rodziną do Wiednia-Brigittenau, gdzie spędziła dzieciństwo i uczęszczała do szkoły podstawowej. Była osobą jąkającą i mającą niewielką wadę słuchu.

W wieku 19 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Chrześcijańskiej Miłości (zw. Hartmann Sisters, łac. Congregatio Sororum Tertio Ordinis Sancti Francisci a Caritate Christiana) przyjmując imię Restytuta. 23 października 1916 złożyła śluby zakonne. Po nowicjacie zaczęła pracować w szpitalu w Neunkirchen, jako pielęgniarka. Po zakończeniu I wojny światowej od 1919 pracowała w szpitalu w Mödling. Po 1938, gdy Niemcy zaanektowały Austrię, sprzeciwiała się nowym rządom, m.in. odmówiła zdjęcia krzyży z sal szpitalnych, czego zażądali naziści. 18 lutego 1942 została aresztowana i następnie skazana na karę śmierci przez ścięcie na gilotynie. W sprawie jej uwolnienia bezskutecznie interweniował arcybiskup wiedeński kard. Theodor Innitzer. Wyrok wykonano 30 marca 1943.

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II 21 czerwca 1998 w Wiedniu.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim w dzienną pamiątkę śmierci (30 marca). W archidiecezji wiedeńskiej wspominają bł. Restytutę 29 października.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Maria Restytuta Kafka

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź