Maria od Jezusa Ukrzyżowanego Petković

Bł. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego Petković

Maria od Jezusa Ukrzyżowanego Petković

Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, właśc. Marija Petković (ur. 10 grudnia 1892 w Blato na Korčula, zm. 9 lipca 1966 w Rzymie) – dziewica, założycielka Zgromadzenia Córek Miłosierdzia, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Wspomnienie błogosławionej przypada na 26 lipca.

Maria urodziła się 10 grudnia 1892 r. w Blato na wyspie Korčula.
Pochodziła zamożnej i licznej rodziny. Była szóstą z ośmiorga dzieci Antoniego i Marii. Wychowano ją w głębokiej pobożności. Złożyła prywatny ślub czystości, a swojego powołania szukała w pomocy dobroczynno-wychowawczej. Wstąpiła do Stowarzyszenia Córek Maryi, gdzie w latach 1909-1919 była jego przewodniczącą. Założyła w tamtym czasie także Towarzystwo Matek Katolickich oraz Stowarzyszenie Dobrego Pasterza, gdzie członkowie pomagali w opiece nad chorymi oraz katechizacja dzieci przygotowujących się do I komunii świętej. Pomagała także w kuchni dla ubogich. W 1918 r. złożyła przysięgę na ręce ówczesnego biskupa diecezji dubrownickiej Józefa Marćelicia, że nie opuści Blato i zawsze będzie służyć ubogim.

25 marca 1919 r. razem z przyjaciółką wstąpiła do zgromadzenia Służebnic Miłości, a po zakończeniu I wojny światowej prowadziła kilka stowarzyszeń religijnych, pomagała ubogim, otworzyła przedszkole, a także dom dziecka.

4 października 1920 r. założyła zgromadzenie Córek Miłosierdzia. W kolejnych latach rozwijała jego działanie m.in. wysyłając siostry na misje w Ameryce Łacińskiej. Sama także udała się do Buenos Aires, gdzie założyła tamtejszą placówkę zgromadzenia. Następnie w 1952 r. otworzyła dom generalny jednak zrezygnowała z funkcji przełożonej.

Zmarła w wieku 74 lat w opinii świętości.

Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 2003 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Maria od Jezusa Ukrzyżowanego Petković

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź