Maria Magdalena Postel

Św. Maria Magdalena Postel

Maria Magdalena Postel

Maria Magdalena Postel OFS, właśc. fr. Julie Françoise Catherine Postel (ur. 28 listopada 1756 w Barfleur we Francji, zm. 16 lipca 1846 w Saint-Sauveur-le-Vicomte we Francji) – francuska zakonnica, tercjarka franciszkańska, założycielka Zgromadzenia Ubogich Córek Miłosierdzia, święta Kościoła katolickiego.

Julia Postel urodziła się we francuskiej rodzinie, jako najstarsze z siedmiorga dzieci Jana Postela i Teresy Levallois. Nauki pobierała w opactwie benedyktynek w Valognes.

W wieku 18 lat w swojej rodzinnej miejscowości założyła szkołę dla ubogich dziewcząt. Podczas rewolucji francuskiej jej szkoła została zamknięta. W tym czasie Julia Postel ukrywała ściganych przez władze rewolucyjne księży, przechowywała szaty i księgi liturgiczne, a ponadto otrzymała od biskupa pozwolenie na przechowywanie w domu Najświętszego Sakramentu. Uczestniczyła w organizowaniu potajemnych mszy świętych i kształceniu katechetów.

13 lutego 1798 roku złożyła śluby zakonne, jako tercjarka franciszkańska. Po ustabilizowaniu się sytuacji we Francji założyła razem z dwiema znajomymi w szkołę w Cherbourgu. W latach 1806-07 złożyły one śluby, co zapoczątkowało nowe Zgromadzenie Ubogich Córek Miłosierdzia. Julia Postel w zakonie przyjęła imiona Maria Magdalena. Nowe zgromadzenie opierało się na metodach nauczania Braci Szkolnych, zajmowało się kształceniem dziewcząt oraz opieką nad chorymi i starszymi.

Maria Magdalena zmarła w wieku 90 lat w opactwie Saint-Sauveur-le-Vicomte, gdzie dotąd znajdują się jej relikwie.

Obecnie zgromadzenie zakonne założone przez Marię Magdalenę Postel nosi nazwę Sióstr św. Marii Magdaleny Postel.

Jest patronką dziewcząt, osób chorych i starszych.

Dniem jej wspomnienia liturgicznego jest 16 lipca.

W ikonografii przedstawiana jest w habicie zakonnym. Jej atrybutami są: krzyż, lilia, księga.

Została beatyfikowana przez Piusa X 17 maja 1908, a kanonizowana przez Piusa XI 24 maja 1925 roku.

Źródła internetowe:

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Maria Magdalena Postel

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź