Maria Krystyna Sabaudzka

Bł. Maria Krystyna Sabaudzka

Maria Krystyna Sabaudzka

Maria Krystyna Sabaudzka, właśc.Maria Krystyna Charlotta Józefina Gaetana Eliza (ur. 14 listopada 1812 w Cagliari, zm. 31 stycznia 1836 w Neapolu) – królowa Obojga Sycylii, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Maria Krystyna była najmłodszą córką Wiktora Emanuela, księcia Sabaudii, Piemontu, Aosty i króla Sardynii i arcyksiężniczki Marii Teresy Habsburg-Este.

Jej dziadkami ze strony matki byli arcyksiążę Ferdynand Habsburg i Maria Beatrycze d’Este. Ferdynand był czternastym dzieckiem Franciszka I, cesarza rzymsko-niemieckiego i Marii Teresy Habsburżanki. Maria Beatrycze była jedyną córką Herkulesa III d’Este i księżniczki Marii Teresy Cybo Malaspiny.

21 listopada 1832 Maria Krystyna wyszła za mąż za Ferdynanda II Burbona, króla Obojga Sycylii. Panna młoda miała wtedy dwadzieścia lat a jej mąż dwadzieścia dwa. Ferdynand i Maria Krystyna mieli tylko jednego syna:

Maria Krystyna zmarła pięć dni po urodzeniu syna. Jej mąż ożenił się po raz drugi, z Marią Teresą Habsburżanką, arcyksiężną austriacką.

9 lipca 1859 papież Pius IX podpisał dekret o heroiczności cnót królowej. a 3 maja 2013 papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za jej wstawiennictwem. Uroczysta beatyfikacja odbyła się 25 stycznia 2014 w Santa Chiara w Neapolu, gdzie spoczywa ciało królowej.

W imieniu papieża Franciszka, mszę odprawił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato.

Maria Krystyna Sabaudzka jest pierwszą monarchinią wyniesioną na ołtarze od czasu beatyfikacji Karola Habsburga w 2004 roku.

Wspomnieniem liturgicznym jest jej dzień śmierci – 31 stycznia.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Maria Krystyna Sabaudzka

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź