Maria Franciszka Lacroix

Bł. Maria Franciszka Lacroix

Maria Franciszka Lacroix

Maria Franciszka Lacroix, (fra.) Marie-Françoise Lacroix (świeckie Marie-Liévine) (ur. 24 marca 1753, zm. 23 października 1794 w Valenciennes) – błogosławiona Kościoła katolickiego, męczennica, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

Maria Franciszka Lacroix była brygidką w Valenciennes. Po wydaleniu zakonnic dokonanej przez władze w 1792 roku, do czasu przejęcia miasta przez wojska austriackie ukrywała się. Przygarnięta przez urszulanki podjęła działalność wychowawczą do czasu powrotu wojsk rewolucyjnych w sierpniu 1794 roku. Pozostała w klasztorze wraz z przełożoną Marią Klotyldą od św. Franciszka Borgiasza Paillot i kilkoma współsiostrami do aresztowania i wyrokiem trybunału rewolucyjnego została skazana na śmierć i zgilotynowana 23 października.

Przed egzekucją wybaczyła swoim katom przez ucałowanie rąk, a na szafot wzorem męczenników wczesnochrześcijańskich weszła odważnie i z pogodą.

Wspominana jest w dzienną rocznicę śmierci.

Proces informacyjny w diecezji Cabrai toczył się od 15 listopada 1900 do marca 1903 roku. Dekret o braku wcześniejszego publicznego kultu Służebnicy Bożej (non cultu) ogłoszony został 27 listopada 1907, a dekret o męczeństwie 6 lipca 1919 roku.

Beatyfikacji Marii Franciszki Lacroix dokonał 13 czerwca 1920 roku papież Benedykt XV w grupie Męczennic z Valenciennes.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Maria Franciszka Lacroix

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź