Małgorzata Pole

Bł. Małgorzata Pole

Małgorzata Pole

Margaret Pole (ur. 14 sierpnia 1473 w Farleigh Hungerford, zm. 27 maja 1541 w Londynie) – hrabina Salisbury, brytyjska męczennica, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Margaret Pole urodziła się w Farleigh Hungerford w hrabstwie Somerset. Była najstarszą córką księcia Clarence Jerzego Plantageneta i Isabel Neville. Jej stryjami byli kolejni królowie Anglii z dynastii Yorków: Edward IV i Ryszard III. Kiedy miała trzy lata, zmarła jej matka. Dwa lata później, w 1478 roku, jej ojciec został oskarżony o zdradę i spiskowanie przeciw swemu bratu, królowi Edwardowi IV. Jerzy został uwięziony w Tower, a następnie skazany na śmierć. Kiedy miała 12 lat w bitwie pod Bosworth zginął Ryszard III, a władzę przejął Henryk VII Tudor. Jej młodszy brat Edward, jako ostatni z męskiej linii Yorków został wówczas wtrącony do Tower, gdzie spędził 14 lat. W 1499 został ścięty. 14 października 1513 roku została mianowana hrabiną Salisbury.

W 1491 poślubiła sir Richarda Pole’a, kuzyna króla Henryka VII Tudora. Urodziła czterech synów i jedną córkę. Największe znaczenie zdobył trzeci z synów – Reginald Pole, kardynał i ostatni rzymskokatolicki arcybiskup Canterbury.

Z powodu odmowy uznania aktu supremacji i zerwania z rzymskim katolicyzmem w listopadzie 1538 roku wraz z innymi członkami rodziny została oskarżona o zdradę stanu, skazana na karę śmierci i uwięziona w Tower of London. Wyrok przez ścięcie wykonano po ponad dwóch latach więzienia w dniu 27 maja 1541 roku. Została beatyfikowana przez papieża Leona XIII w dniu 29 grudnia 1886 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Małgorzata Pole

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź