Magdalena z Nagasaki

Św. Magdalena z Nagasaki

Magdalena z Nagasaki

Św. Magdalena z Nagasaki (jap. 長崎のマグダレナ Nagasaki no Magudarena; ur. 1611 w Nagasaki, Japonia, zm. 16 października 1634 tamże)
– święta Kościoła katolickiego, męczennica, tercjarka augustiańska i dominikańska.

Urodziła się w rodzinie chrześcijańskiej. Po przybyciu augustianów do Japonii służyła jako tercjarka, tłumaczka i katechetka, współpracując z o. Franciszkiem Terrero i Wincentym Simõesem. W 1632 obaj zakonnicy, którzy byli także jej duchowymi doradcami zostali zamordowani. Po ich śmierci współpracowała z o. Melchiorem od św. Augustyna i Marcinem od św. Mikołaja. Kiedy obaj zginęli skierowała się do dominikanina o. Jordana od św. Szczepana Ansalone.

W augustiańskim habicie Magdalena zadeklarowała się przed lokalnymi władzami jako chrześcijanka. Po 13 dniach tortur zmarła powieszona na narzędziu zwanym tsurushi. Po śmierci jej ciało spalono, a popiół rozsypano w zatoce Nagasaki.

Święta jest przedstawiana w habicie augustiańskim, ale także w habicie dominikańskim, którego nigdy nie nosiła.

Dzień jej wspomnienia przypada 28 września.

Beatyfikowana 18 lutego 1981 przez Jana Pawła II w grupie męczenników z Japonii (Dominik Ibáñez de Erquicia i towarzysze), kanonizowana razem z tą samą grupą męczenników 18 października 1987 przez Jana Pawła II. Główny ośrodek kultu świętej znajduje się w dzielnicy Binondo w Manili.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Magdalena z Nagasaki

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź