Kwadrat Apologeta

Św. Kwadrat Apologeta

Kwadrat Apologeta

Kwadrat apologeta[a], również Kwadrat z Aten, lub z łac. Quadratus, Kwadratus gr. Άγιος Κοδράτος (Kodratos, Kodrat) – żyjący najprawdopodobniej w II wieku apologeta, rzekomy biskup Aten lub Ormian i ojciec Kościoła, święty chrześcijański.

Żył w czasach apostolskich i był ich uczniem (auditor apostolorum). Gdy do Azji Mniejszej, w której mieszkał Kwadrat, przybył cesarz Hadrian, otrzymał on od świętego Apologię, książkę, w której święty bronił wyznawanej przez siebie wiary (stąd przydomek). Jej mały urywek zachował się dzięki Historii kościelnej (IV, 3, 2) Euzebiusza. Miała ona wywrzeć na cesarzu pewne wrażenie i powstrzymać go przed wydaniem nowych zarządzeń proskrypcyjnych przeciw chrześcijanom.

Kwadrat prawdopodobnie był biskupem, ale jego siedziba biskupia nie jest znana. Przypuszcza się, że mogły to być Ateny. Niektórzy uważają, że Apologię Kwadrata należy utożsamiać z Listem do Diogneta.

Wspomnienie liturgiczne św. Kwadrata w Kościele katolickim obchodzone jest 26 maja.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Kwadrat Apologeta

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź