Kryspin i Kryspinian

Św. Kryspin i Kryspinian

Kryspin i Kryspinian

Kryspin i Kryspinian (ur. w Rzymie, zm. ok. 285–289 w Soissons) – bracia rodzeni, męczennicy wczesnochrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Bracia pochodzili ze znakomitego rodu rzymskiego. Według tradycji chrześcijańskiej udali się w połowie III wieku z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszym Soissons zajmowali się szewstwem i zasłużyli się zarówno szerzeniem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi. Miłosierdzie ich było tak wielkie, że, jak głosi legenda, kradli skóry, aby biednym rozdawać obuwie za darmo. Oskarżeni przed cesarzem Maksymianem Herkuliuszem, zostali skazani na śmierć w męczarniach.

Miałoby to nastąpić w roku 285, 287 lub 289.

Swego czasu dobrodziejstwa dokonywane kosztem innych nazywano kryspinadami.

W VI wieku wzniesiono na ich cześć wielki kościół w Soissons i uznano ich za patronów szewców, tkaczy, krawców, garbarzy i siodlarzy.

Wspomnienie liturgiczne świętych męczenników obchodzone jest w Kościele katolickim 25 października.

Cerkiew prawosławna wspomina braci 25 października/7 listopada, tj. 7 listopada według kalendarza gregoriańskiego.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Kryspin i Kryspinian

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź