Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i Symforian

Św. Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i Symforian

Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i Symforian

Święci Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i Symforian, znani także jako Czterech Koronatów – święci Kościoła katolickiego i męczennicy chrześcijańscy.

Klaudiusz z towarzyszami padł ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana. Wraz z Nikostratem, Kastorem (Kastoriuszem) i Symforianem (Sempronianem) zginęli w Panonii utopieni w rzece za odmowę oddania hołdu bożkowi. Po wydobyciu ciał im przypisywanych i pochówku ich kult rozwinął się w Rzymie. Do tej pory nie wyjaśniono w jakich okolicznościach do Czterech Koronatów dołączono męczennika Symplicjusza (Symplicjana).

Potwierdzenie kultu grupy męczenników znajdujemy w Sacramentarium Gregorianum i Martyrologium Hieronimiańskim. To ostatnie źródło łączyło męczenników z rzymskim wzgórzem Celius, gdzie dokonano translacji ich relikwii z ad Duas Lauros.

Liczne są przykłady ikonografii poświęconej Czterem Koronatom.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim, obchodzone jest 8 listopada.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i Symforian

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.