Klaudiusz Colin

Bł. Klaudiusz Colin

Klaudiusz Colin

Klaudiusz Colin, (fra) Claude Colin (ur. 15 lutego 1728 r. w Charenton-le-Pont, zm. 2 września 1792 r. w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara antykatolickich prześladowań okresu rewolucji francuskiej, prezbiter.

Po przyjęciu w 1752 r.
w Paryżu święceń kapłańskich podjął działalność duszpasterską w diecezji paryskiej. Później pełnił posługę kapłańską także jako kapelan w szpitalu. W okresie gdy w rewolucyjnej Francji nasiliło się prześladowanie katolików został przez władze rewolucyjne pozbawiony stanowisk i przebywał w domu księży w Issy. Aresztowany przewieziony został do klasztoru karmelitów, gdzie 2 września 1792 r.
został zamordowany na terenie klasztoru karmelitów. Był jednym z oddanych przez komisarza Violette`a w ręce zgromadzonego tłumu odmawiających złożenia przysięgi na cywilną konstytucję kleru, zasieczonych szablami i zakuty bagnetami, a którzy uszli z rozpoczętej wcześniej masakry w ogrodzie. Ofiary mordu zostały pochowane w zbiorowych mogiłach na terenie cmentarza Vaugirard, część z nich wrzucono do studni klasztornej, a po ekshumacji w 1867 r.
ich relikwie spoczęły w krypcie kościoła karmelitów.

Klaudiusz Colin był jedną z ofiar tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych, ofiar nienawiści do wiary (łac) odium fidei.

Klaudiusz Colin znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926 r.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Klaudiusz Colin

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź