Klaudiusz de la Colombière

Św. Klaudiusz de la Colombière

Klaudiusz de la Colombière

Klaudiusz de la Colombiere, Claude de la Colombière (ur. 2 lutego 1641 w Grenoble, zm. 15 lutego 1682 w Paray-le-Monial) – jezuita francuski, spowiednik św. Małgorzaty-Marii Alacoque, misjonarz i pisarz ascetyczny, święty Kościoła katolickiego.

Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w r. 1659. W r. 1674 został przełożonym w Paray-le-Monial, gdzie służył jako kierownik duchowy św. Małgorzacie-Marii Alacoque, stając się apostołem Najświętszego Serca Jezusa. W 1676 r. wysłano go do Anglii jako kaznodzieję Marii z Modeny, księżnej Yorku, późniejszej królowej Wielkiej Brytanii. Na dworze prowadził ascetyczne życie zakonne, był aktywnym misjonarzem na terytorium Anglii. Z Małgorzatą-Marią miał nadal kontakt przez korespondencję.

Oczekując powrotu do Francji, został aresztowany i wtrącony do więzienia pod zarzutem konspiracji. Dzięki godności kaznodziei i wstawiennictwu króla Francji uniknął śmierci, ale został wygnany w 1679 r. Dwa ostatnie lata życia spędził w Lyonie, gdzie był kierownikiem duchowym młodych jezuitów, i w Paray-le-Monial, gdzie się leczył.

Św. Klaudiusz został beatyfikowany przez Piusa XI (16 czerwca 1929) i kanonizowany przez Jana Pawła II (31 maja 1992).

Jego relikwie są przechowywane w jezuickim kościele obok klasztoru Wizytek w Paray-le-Monial.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 lutego.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Klaudiusz de la Colombière

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź