Józef Ferrer Esteve

Bł. Józef Ferrer Esteve

Józef Ferrer Esteve

Józef Ferrer Esteve SchP, hiszp. José Ferrer Esteve (ur. 17 lutego 1904 w Algemesí, zm. 9 grudnia 1936 w Llombai) – hiszpański prezbiter z Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, ofiara antykatolickich prześladowań Kościoła katolickiego w czasach hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary łac. odium fidei.

Był jedynym dzieckiem w katolickiej rodzinie José i Francisci zamieszkujących w Algemesí wspólnocie należącej do archidiecezji walenckiej, leżącej w hiszpańskiej prowincji Walencja. Do nowicjatu pijarów wstąpił 7 sierpnia 1919 roku w Albarracín. 27 sierpnia następnego roku złożył proste śluby zakonne. Kiedy zakończył formację zakonną 18 lutego 1925 roku złożył uroczystą profesję. Przyjął imię zakonne Józef z Góry Karmel. Ukończywszy studia teologiczne i filozoficzne w Irache przyjął w 1926 roku sakrament święceń kapłańskich i podjął działalność duszpasterską. Apostołował w Albacete, Albarracín, Algemesí i Utiel. O działalności wychowawczej mówił: „Pracować dla Jezusa z dziećmi. Zawsze przypominać o Jego miłości. To ważne…”. W 1934 roku skierowano go do pełnienia obowiązków mistrza nowicjatu w placówce pasjonistów w Albarracín. Realizując powołanie oddawał się studiom Pisma Świętego i pism Ojców Kościoła. W okresie eskalacji terroru wyjechał do domu rodzinnego i tam 9 grudnia 1936 roku aresztowała go czerwona milicja. Został wywieziony do Llombai i rozstrzelany tego samego dnia. Ostatnimi słowy przed śmiercią był okrzyk:

„Niech żyje Chrystus Król!”

Zastrzelono go na fali czerwonego terroru, mimo iż w swoim apostolacie nie prowadził działalności politycznej i nie był zaangażowany w wojnę domową za to że był osobą duchowną.

1 października 1995 roku na Rzymskim Placu Świętego Piotra papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji czterdziestu pięciu ofiar prześladowań wśród których był Józef Ferrer Esteve w grupie trzynastu pijarskich męczenników.

W Kościele katolickim dniem wspomnienia liturgicznego każdego z otoczonych kultem jest dies natalis (9 grudnia), zaś grupa błogosławionych zakonników wspominana jest 22 września.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Józef Ferrer Esteve

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź