Jak paciorki różańca tekst

Jak paciorki różańca tekst

Jak paciorki różańca tekst

Paciorki różańca tekst to jedna z najpiękniejszych pieśni maryjnych, która od lat towarzyszy wiernym w modlitwie. Jest ona wyrazem miłości i czci do Matki Bożej oraz sposobem na skupienie się na jej osobie i wstawiennictwie.

Pieśń ta powstała na początku XX wieku, jej autorstwo przypisuje się Paulinie Jakschównie, polskiej zakonnicy z klasztoru w Dębowcu. W tekst wpleciony jest motyw różańca, czyli modlitewnego nabożeństwa katolickiego, którego celem jest rozważanie tajemnic życia Jezusa Chrystusa i Maryi.

Pierwsza zwrotka rozpoczyna się słowami: „Jak paciorki różańca, tak łaski Twoje cudne”, które odnoszą się do modlitwy różańcowej jako sposobu na uzyskanie łaski Bożej. Autor w dalszej części podkreśla, że Maryja jest wstawienniczką u Syna Bożego, a jej matczyna miłość do każdego człowieka jest nieograniczona. Ta miłość objawia się również w jej posłudze jako Matki Kościoła.

Kolejne zwrotki opowiadają o różnych tajemnicach życia Jezusa i Maryi, którymi modlimy się podczas różańca. Mówią o Bożym Miłosierdziu, zmartwychwstaniu, wniebowstąpieniu i zesłaniu Ducha Świętego. Wszystkie te wydarzenia są ważne dla wiary katolickiej i stanowią źródło nadziei i radości dla chrześcijan.

Ostatnia zwrotka skierowana jest bezpośrednio do Maryi i wyraża prośbę o jej wstawiennictwo: „Przyjmij prośby nasze, o Maryjo, Królowo”. Autor wyraża w ten sposób ufność w matczyną miłość Maryi i jej skuteczne wstawiennictwo u Syna Bożego.

Pieśń „Jak paciorki różańca” jest wyjątkowa ze względu na swój melodyjny refren, który wpada w ucho i pozostaje w pamięci na długo.

Refren ten powtarza słowa „Z Miłości Twojej, Maryjo”, co stanowi wyraz wdzięczności za matczyną miłość i wstawiennictwo Maryi.

Modlitwa różańcowa, którą opiewa ta pieśń, jest jednym z najważniejszych nabożeństw katolickich i stanowi dla wielu wiernych źródło pocieszenia i nadziei w trudnych chwilach. Różaniec towarzyszy również ludziom w radosnych momentach życia, jak np. w dniu ślubu czy chrztu dziecka.

Tekst i chwyty pieśni: Jak paciorki różańca

Tekst: s. Magdalena Nazaretanka

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

My także mamy małe zwiastowania,
My też czekamy Twego nawiedzenia,
My też Jezusa z drżeniem serc szukamy.
W tajemnicach radosnych módl się za nami.

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

Ty też płakałaś i doznałaś trwogi,
I jak nikt poznałaś nasze ludzkie drogi.
Gdy nas mrok otoczy, nie jesteśmy sami.
W tajemnicach bolesnych módl się za nami.

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

My także mamy swą Ojczyznę w niebie,
Tam w pełnym blasku zobaczymy Ciebie,
Tam w pełnym słońcu wszyscy się spotkamy.
W tajemnicach chwalebnych módl się za nami.

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

Piosenka pochodzi z bardzo starej kasety „List do Papieża” w wykonaniu siostry Magdaleny „Nazaretanki”, właściwie Barbary Ponichter. Z for internetowych wyczytałem, że była to niegdyś jedna z najczęściej słuchanych kaset w oazach – jednak widmo tajemniczości otacza samą autorkę. Z kasety tej pochodzi znany utwór „Polskie Kwiaty„.

Chwyty Jak paciorki różańca

Chwyty: Jak paciorki różańca

C a
Ref. Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
d G C
Nasze smutki, radości i blaski.
a F f
A ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,
C G C (G)
Święta Panno Maryjo, pełna łaski!

C (C7) F G
My także mamy małe zwiastowanie,
C (C7) F G
My też czekamy Twego nawiedzenia.
a d G
My też Jezusa z drżeniem serc szukamy,
C G C G
W tajemnicach radosnych módl się za nami!

Wykonanie Jak paciorki różańca

Wykonanie: Jak paciorki różańca

Różaniec – s. Magdalena Nazaretanka

Jak paciorki różańca

Przejdź do pozostałych piosenek:

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

4.7/5 - (27 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (2)

2 opinie

 1. Pokorny

  Artykuł pięknie ukazuje głęboką duchową wartość pieśni „Jak paciorki różańca”. Odnosi się zarówno do tekstowej treści utworu, jak i do jego kontekstu historycznego. Wskazuje, że pieśń ta stanowi modlitwę, która oddaje cześć Matce Bożej i jednocześnie skupia się na wartościach religijnych, jak miłość, wstawiennictwo i nadzieja.

  Podkreślenie, że różaniec, jako symbol modlitwy katolickiej, jest wpleciony w treść utworu, dodaje mu głębszy sens. Artykuł ukazuje, jak poszczególne zwrotki opowiadają o tajemnicach życia Jezusa i Maryi, kierując uwagę na istotne elementy wiary katolickiej, takie jak Miłosierdzie Boże czy zmartwychwstanie.

  Ciekawym aspektem jest również wprowadzenie autorki pieśni, siostry Magdaleny „Nazaretanki”, co dodaje osobistego wymiaru artykułowi. Wzmianka o kasetach i ich popularności w Oazach dodaje informacji o tym, jak ważne jest to dzieło dla wiernych, zwłaszcza w środowiskach modlitewnych.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 2. Wolny

  Artykuł wspaniale oddaje duchowe znaczenie i wartość pieśni „Jak paciorki różańca”. Analiza treści tekstu ukazuje głębokie piękno i treść tej modlitwy, która jest wyrazem miłości do Matki Bożej oraz wiary katolickiej. Wyjątkowość pieśni polega na odzwierciedleniu modlitewnej praktyki różańcowej i włączeniu jej w tekst.

  Podkreślenie roli różańca jako nabożeństwa, które ma w sobie wartość rozważania tajemnic życia Jezusa i Maryi, dodaje artykułowi głębszy sens. Artykuł bardzo trafnie ukazuje, jak każda zwrotka pieśni odnosi się do innej tajemnicy, przybliżając wiarę i modlitwę katolicką.

  Wspomnienie o autorce, siostrze Magdalenie „Nazaretance”, jest ciekawym uzupełnieniem artykułu, pokazując osobisty wymiar i zaangażowanie twórcy utworu. To przypomnienie o historii utworu dodaje pieśni dodatkowej wartości, jako elementu kultu religijnego i modlitewnego.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię

Zostaw odpowiedź