Jak paciorki różańca tekst

Jak paciorki różańca tekst

Jak paciorki różańca tekst

Paciorki różańca tekst to jedna z najpiękniejszych pieśni maryjnych, która od lat towarzyszy wiernym w modlitwie. Jest ona wyrazem miłości i czci do Matki Bożej oraz sposobem na skupienie się na jej osobie i wstawiennictwie.

Pieśń ta powstała na początku XX wieku, jej autorstwo przypisuje się Paulinie Jakschównie, polskiej zakonnicy z klasztoru w Dębowcu. W tekst wpleciony jest motyw różańca, czyli modlitewnego nabożeństwa katolickiego, którego celem jest rozważanie tajemnic życia Jezusa Chrystusa i Maryi.

Pierwsza zwrotka rozpoczyna się słowami: „Jak paciorki różańca, tak łaski Twoje cudne”, które odnoszą się do modlitwy różańcowej jako sposobu na uzyskanie łaski Bożej. Autor w dalszej części podkreśla, że Maryja jest wstawienniczką u Syna Bożego, a jej matczyna miłość do każdego człowieka jest nieograniczona. Ta miłość objawia się również w jej posłudze jako Matki Kościoła.

Kolejne zwrotki opowiadają o różnych tajemnicach życia Jezusa i Maryi, którymi modlimy się podczas różańca. Mówią o Bożym Miłosierdziu, zmartwychwstaniu, wniebowstąpieniu i zesłaniu Ducha Świętego. Wszystkie te wydarzenia są ważne dla wiary katolickiej i stanowią źródło nadziei i radości dla chrześcijan.

Ostatnia zwrotka skierowana jest bezpośrednio do Maryi i wyraża prośbę o jej wstawiennictwo: „Przyjmij prośby nasze, o Maryjo, Królowo”. Autor wyraża w ten sposób ufność w matczyną miłość Maryi i jej skuteczne wstawiennictwo u Syna Bożego.

Pieśń „Jak paciorki różańca” jest wyjątkowa ze względu na swój melodyjny refren, który wpada w ucho i pozostaje w pamięci na długo.

Refren ten powtarza słowa „Z Miłości Twojej, Maryjo”, co stanowi wyraz wdzięczności za matczyną miłość i wstawiennictwo Maryi.

Modlitwa różańcowa, którą opiewa ta pieśń, jest jednym z najważniejszych nabożeństw katolickich i stanowi dla wielu wiernych źródło pocieszenia i nadziei w trudnych chwilach. Różaniec towarzyszy również ludziom w radosnych momentach życia, jak np. w dniu ślubu czy chrztu dziecka.

Tekst i chwyty pieśni: Jak paciorki różańca

Tekst: s. Magdalena Nazaretanka

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

My także mamy małe zwiastowania,
My też czekamy Twego nawiedzenia,
My też Jezusa z drżeniem serc szukamy.
W tajemnicach radosnych módl się za nami.

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

Ty też płakałaś i doznałaś trwogi,
I jak nikt poznałaś nasze ludzkie drogi.
Gdy nas mrok otoczy, nie jesteśmy sami.
W tajemnicach bolesnych módl się za nami.

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

My także mamy swą Ojczyznę w niebie,
Tam w pełnym blasku zobaczymy Ciebie,
Tam w pełnym słońcu wszyscy się spotkamy.
W tajemnicach chwalebnych módl się za nami.

Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski,
A Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski.

Piosenka pochodzi z bardzo starej kasety „List do Papieża” w wykonaniu siostry Magdaleny „Nazaretanki”, właściwie Barbary Ponichter. Z for internetowych wyczytałem, że była to niegdyś jedna z najczęściej słuchanych kaset w oazach – jednak widmo tajemniczości otacza samą autorkę. Z kasety tej pochodzi znany utwór „Polskie Kwiaty„.

Chwyty Jak paciorki różańca

Chwyty: Jak paciorki różańca

C a
Ref. Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
d G C
Nasze smutki, radości i blaski.
a F f
A ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,
C G C (G)
Święta Panno Maryjo, pełna łaski!

C (C7) F G
My także mamy małe zwiastowanie,
C (C7) F G
My też czekamy Twego nawiedzenia.
a d G
My też Jezusa z drżeniem serc szukamy,
C G C G
W tajemnicach radosnych módl się za nami!

Wykonanie Jak paciorki różańca

Wykonanie: Jak paciorki różańca

Różaniec – s. Magdalena Nazaretanka

Jak paciorki różańca

Przejdź do pozostałych piosenek:

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (4)

4 opinie

 1. Pokorny

  Artykuł pięknie ukazuje głęboką duchową wartość pieśni „Jak paciorki różańca”. Odnosi się zarówno do tekstowej treści utworu, jak i do jego kontekstu historycznego. Wskazuje, że pieśń ta stanowi modlitwę, która oddaje cześć Matce Bożej i jednocześnie skupia się na wartościach religijnych, jak miłość, wstawiennictwo i nadzieja.

  Podkreślenie, że różaniec, jako symbol modlitwy katolickiej, jest wpleciony w treść utworu, dodaje mu głębszy sens. Artykuł ukazuje, jak poszczególne zwrotki opowiadają o tajemnicach życia Jezusa i Maryi, kierując uwagę na istotne elementy wiary katolickiej, takie jak Miłosierdzie Boże czy zmartwychwstanie.

  Ciekawym aspektem jest również wprowadzenie autorki pieśni, siostry Magdaleny „Nazaretanki”, co dodaje osobistego wymiaru artykułowi. Wzmianka o kasetach i ich popularności w Oazach dodaje informacji o tym, jak ważne jest to dzieło dla wiernych, zwłaszcza w środowiskach modlitewnych.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
  1. Dziękuję za tak dogłębną refleksję na temat artykułu dotyczącego pieśni „Jak paciorki różańca”. Radość sprawia mi widzieć, że zwróciłeś uwagę na szczegółowe aspekty tekstu i jego znaczenie, zarówno w kontekście religijnym, jak i kulturowym. Rzeczywiście, różaniec stanowi istotny element katolickiej tradycji i duchowości, a pieśń tę można uznać za hołd złożony temu pięknemu zwyczajowi. Jestem wdzięczny, że dostrzegłeś osobisty wymiar artykułu, dzięki wspomnieniu o siostrze Magdalenie „Nazaretance”. Twoje słowa potwierdzają przekonanie, że muzyka i literatura mogą być silnym narzędziem w przekazywaniu wartości i głębszego znaczenia. Jeszcze raz dziękuję za podzielenie się swoimi myślami i refleksją na ten temat.

   Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 2. Wolny

  Artykuł wspaniale oddaje duchowe znaczenie i wartość pieśni „Jak paciorki różańca”. Analiza treści tekstu ukazuje głębokie piękno i treść tej modlitwy, która jest wyrazem miłości do Matki Bożej oraz wiary katolickiej. Wyjątkowość pieśni polega na odzwierciedleniu modlitewnej praktyki różańcowej i włączeniu jej w tekst.

  Podkreślenie roli różańca jako nabożeństwa, które ma w sobie wartość rozważania tajemnic życia Jezusa i Maryi, dodaje artykułowi głębszy sens. Artykuł bardzo trafnie ukazuje, jak każda zwrotka pieśni odnosi się do innej tajemnicy, przybliżając wiarę i modlitwę katolicką.

  Wspomnienie o autorce, siostrze Magdalenie „Nazaretance”, jest ciekawym uzupełnieniem artykułu, pokazując osobisty wymiar i zaangażowanie twórcy utworu. To przypomnienie o historii utworu dodaje pieśni dodatkowej wartości, jako elementu kultu religijnego i modlitewnego.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
  1. Dziękuję za Twój wnikliwy komentarz. Rzeczywiście, pieśń „Jak paciorki różańca” jest nie tylko pięknym utworem muzycznym, ale przede wszystkim głębokim wyrazem wiary i duchowej więzi z Matką Bożą. Różaniec, jako jedno z centralnych nabożeństw katolickich, ma w sobie ogromną moc i znaczenie, które w tej pieśni zostało wyrażone w sposób niezwykle poruszający. To, jak autorka zdołała połączyć tekst modlitwy różańcowej z melodią pieśni, jest prawdziwym świadectwem jej talentu i duchowego zaangażowania. Twoje uwagi na temat artykułu są bardzo trafne i doceniam podzielenie się nimi. Cieszy mnie, że tak wiele osób dostrzega wartość i głębię tej pieśni, a artykuł przyczynia się do jej lepszego zrozumienia.

   Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię

Zostaw odpowiedź