Ita Irlandzka

Św. Ita Irlandzka

Ita Irlandzka

Ita Irlandzka, właśc. Íte, również: Deirdre, Itta, Mida, zwana „drugą św. Brygidą” (ur. ok. 475 w Drum w Irlandii, zm. 15 stycznia 570) – dziewica i święta Kościoła katolickiego.

Ita urodziła się w hrabstwie Waterford pod koniec V wieku. Pochodziła
z rodziny szlacheckiej. Dość wcześnie postanowiła poświęcić się Bogu, przyjęła welon dziewic jemu poświęconych i usunęła się w okolice Hy-Conaill. Gdy wokół niej zebrało się więcej dziewic o tych samych aspiracjach duchowych, założyła klasztor zwany później „Cill íde” (Cell-Ita) lub Killeedy, na południe od Newcastle West, w którym pozostała do śmierci.

Utrzymywała kontakt z wieloma wybitnymi osobistościami swego kraju i cieszyła się opinią prorokini. Jej modlitwom przypisywano wynik bitwy pod Cuilen w 522 roku. W gronie świętych irlandzkich zajęła bardzo poczytne miejsce.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 stycznia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Ita Irlandzka

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.