Gwiazdo morza tekst

Gwiazdo morza tekst

Gwiazdo morza tekst

Gwiazdo morza tekst – Pieśń ku Czci Maryi

Pieśń „Gwiazdo morza” to głęboko religijny hymn, oddający cześć Maryi, Matce Jezusa Chrystusa. Jest to utwór, który w piękny sposób łączy w sobie prośby o opiekę i wstawiennictwo Maryi w trudnych sytuacjach życiowych.

Treść i Interpretacja

Pieśń rozpoczyna się od słów „Gwiazdo morza! któraś Pana mlekiem swojém karmiła, / Tyś śmierci szczep, który szczepił pierwszy rodzic, skruszyła.” Są to słowa pełne szacunku i podziwu dla Maryi, która karmiła Jezusa i pokonała grzech pierwszych rodziców.

W kolejnej zwrotce „Śliczna gwiazdo racz nam teraz uskromić niebo srogie; / Które trapi ciężkim morem, zewsząd ludzie ubogie.” pojawia się prośba o łagodzenie trudnych sytuacji i opiekę nad ubogimi.

„O lekarko chrześciańska! racz nas chorób pozbawić: / Co nie zdoła ludzka siła, racz nam u Syna sprawić.” to modlitwa o uzdrowienie i wstawiennictwo u Jezusa w niemożliwych do rozwiązania przez ludzi sprawach.

Refren „Odwróć od nas głód, mór ciężki, zachowaj krwawéj wojny; / Użycz zdrowia i żyznych lat, racz nam dać wiek spokojny.” to błaganie o odwrócenie nieszczęść i o pokój.

Zakończenie „Wysłuchaj nas, gdyż Tobie Syn odmówić nie może; / Zbaw nas dla proźby Matki Twéj, o Jezu wieczny Boże!” podkreśla wiarę w skuteczność wstawiennictwa Maryi u Jezusa.

Muzyka i Styl

Melodia pieśni „Gwiazdo morza” jest uroczysta i majestatyczna, co wzmacnia jej sakralny charakter. Styl muzyczny jest tradycyjny, co podkreśla jej głęboką religijną treść.

Znaczenie w Życiu Duchowym

Pieśń „Gwiazdo morza” ma ważne znaczenie w życiu duchowym, ponieważ pomaga w zgłębianiu relacji z Maryją jako Matką i Wstawienniczką. Jest to utwór, który zachęca do modlitwy i zawierzenia Maryi trudności życiowych.

Podsumowanie

„Gwiazdo morza” to pieśń pełna szacunku i miłości do Maryi, wyrażająca prośby o Jej opiekę i wstawiennictwo. Jest to utwór, który umacnia wiarę w moc i skuteczność modlitwy, a także w rolę Maryi jako Matki i Wstawienniczki wiernych. Utwór ten ma wielką wartość w życiu duchowym, będąc źródłem pocieszenia i nadziei.

Tekst Pieśni: Gwiazdo morza

Gwiazdo morza! któraś Pana mlekiem swojém karmiła,
Tyś śmierci szczep, który szczepił pierwszy rodzic, skruszyła.

Śliczna gwiazdo racz nam teraz uskromić niebo srogie;
Które trapi ciężkim morem, zewsząd ludzie ubogie.

O lekarko chrześciańska! racz nas chorób pozbawić:
Co nie zdoła ludzka siła, racz nam u Syna sprawić.

Odwróć od nas głód, mór ciężki, zachowaj krwawéj wojny;
Użycz zdrowia i żyznych lat, racz nam dać wiek spokojny.

Wysłuchaj nas, gdyż Tobie Syn odmówić nie może;
Zbaw nas dla proźby Matki Twéj, o Jezu wieczny Boże!

A my Ciebie z Bogiem Ojcem, z Duchem świętym społecznie,
Chwalić i Twą Matkę sławić będziem na wieki wiecznie.

 

Chwyty: Gwiazdo morza

 

 

Wykonanie: Gwiazdo morza tekst

 

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź