Gjon Shllaku

Bł. Gjon Shllaku

Gjon Shllaku

Gjon Shllaku OFM (ur. 27 lipca 1907 w Szkodrze, zm. 4 marca 1946 tamże) – albański franciszkanin, więzień sumienia, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Syn Loro i Marii (z d. Ashta). Uczył się w Szkodrze w liceum Illyricum, prowadzonym przez zakon Franciszkanów. 4 października 1922 rozpoczął nowicjat. Przyjął zakonne imię Gjon. 15 marca 1931 został wyświęcony na księdza. Studiował początkowo w belgijskim Leuven, a następnie w Holandii. Studia z zakresu filozofii ukończył na Uniwersytecie Paryskim, gdzie w 1937 obronił pracę doktorską poświęconą filozofii Giovanni Gentile. Po powrocie do Albanii uczył filozofii w liceum Illiricum i tłumaczył na język albański literaturę francuską. W styczniu 1945 został aresztowany w czasie prowadzenia zajęć dydaktycznych przez funkcjonariuszy Departamentu Obrony Ludu. Oskarżano go o współtworzenie wraz z grupą uczniów katolickiej organizacji antykomunistycznej. Wraz z grupą duchownych został rozstrzelany 4 marca 1946 pod murem cmentarza katolickiego w Szkodrze.

Shllaku znalazł się w gronie 38 albańskich duchownych, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli „in odium fidei” została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Gjon Shllaku

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.