Giuseppe Toniolo

Bł. Giuseppe Toniolo

Giuseppe Toniolo

Giuseppe Toniolo (ur. 6 marca 1845 w Treviso, zm. 7 października 1918 w Pizie) − włoski ekonomista i socjolog, salezjanin współpracownik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Był organizatorem „Tygodni o społeczeństwie” (wł. „Settimana sociale”).

Toniolo przyszedł na świat w rodzinie mieszczańskiej w Treviso w 1845. Jego ojciec Antonio był inżynierem. Rodzina przenosiła się z miasta do miasta na terenie Wenecji Euganejskiej ze względu na zmiany jego miejsca pracy. Jego matka Isabella pochodziła z rodziny Alessandri z Massanzago. Giuseppe ukończył szkołę średnią w Wenecji. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie w Padwie, gdzie jego wykładowcami byli Fedele Lampertico i Angelo Messedaglia. Doktoryzował się w 1866. Od 1868 był asystentem w katedrze nauk polityczno-prawnych. W 1873 zdobył dyplom z ekonomii politycznej. Następnie uczył w technikum w Wenecji (1874). Po krótkim okresie, w którym zastępował jednego z wykładowców Uniwersytetu w Padwie, podjął się wykładów najpierw na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilii, by ostatecznie znaleźć stałe zatrudnienie jako profesor Uniwersytetu w Pizie, gdzie kierował katedrą ekonomii politycznej od 1883 aż do śmierci w 1918. Został pochowany w kościele Santa Maria Assunta w Pieve di Soligo. Toniolo od 1878 był żonaty z Marią Schiratti, z którą miał siedmioro dzieci.

Osoba Giuseppe Toniolo zajmuje ważne miejsce w historii i organizacji włoskiego laikatu. W 1889 Toniolo założył w Padwie Unię Katolickiej Nauki Społecznej, której został prezesem. Współpracował z katolicką organizacją Opera dei Congressi, która dbała o zapewnienie praw obywatelskich dla katolików w społeczeństwie po Zjednoczeniu Włoch. Pracował nad wewnętrznymi reformami w łonie Akcji Katolickiej. Z jego inspiracji organizowano pierwsze „Tygodnie o społeczeństwie”. W 1893 Toniolo założył w Pizie „Rivista internazionale di scienze sociali e discipline ausiliarie” (wł. Międzynarodowe czasopismo o naukach społecznych i dziedzinach pokrewnych). W 1894, po papieskiej publikacji encykliki Rerum novarum, sformułował pierwszy program polityczny chrześcijańskiej demokracji − Program katolicki wobec socjalizmu (wł. Programma dei cattolici di fronte al socialismo). Toniolo nigdy nie zaangażował się czynnie w politykę, był jednak jednym ze współorganizatorów Włoskiej Katolickiej Federacji Uniwersyteckiej (wł. Federazione Universitaria Cattolica Italiana − FUCI). Jego zaangażowanie w działalność tej organizacji bazowało zawsze na nauczaniu Kościoła w dziedzinie społecznej. W 1887 roku osobiście poznał św. Jana Bosko, po czym złożył przyrzeczenia jako świecki salezjanin współpracownik.

O wkładzie Giuseppe Toniolo w rozwój nauk ekonomiczno-społecznych świadczy liczba jego publikacji z tych dziedzin. We wczesnych studiach widoczne jest zainteresowanie problematyką związaną z podziałem pracy i dystrybucją bogactw:

W latach 1881-1893 w jego pracach dominowała też tematyka związana z historią ekonomii:

Po 1893 Toniolo powrócił do współczesnych mu problemów społecznych i chrześcijańskiego programu społecznego w swoich pracach naukowych. Zabierał głos zarówno w żarliwych kwestiach społecznych swoich czasów, jak i prezentując doktrynę chrześcijańską dotyczącą społeczeństwa, historii ekonomii i krytyki ustrojów. Na koniec w tym okresie powstały też jego syntezy dotyczące problemów społecznych:

Toniolo napisał też szereg dzieł dotyczących krytyki socjalizmu, ruchu i doktryny gwałtownie zataczającej coraz szersze kręgi:

Między 1908 i 1921 zostały wydane trzy tomy (Wstęp ogólny, Produkcja i Obieg) jego Trattato di economia sociale (wł. Wykład ekonomii społecznej). Dzieło to uważane jest we włoskim środowisku naukowym za najważniejszą pracę Toniolo, wieńczące lata poszukiwań i studiów w dziedzinie socjologii i ekonomii.

Papież Paweł VI wydał 14 czerwca 1971 dekret o heroiczności cnót Giuseppe Toniolo, przypisując mu tym samym tytuł czcigodnego. 14 stycznia 2011 papież Benedykt XVI pozwolił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na promulgację dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu czcigodnego Giuseppe Toniolo. Za wstawiennictwem kandydata na ołtarze uzdrowiony został mężczyzna Francesco Bortolini z Pieve di Soligo, którego stan, po upadku z dużej wysokości, lekarze uznali za beznadziejny. Wspólnota parafialna poprosiła w modlitwie o pomoc Giuseppe Toniolo. W jakiś czas potem mężczyzna wyzdrowiał. 29 kwietnia 2012 Giuseppe Toniolo został wyniesiony do chwały ołtarzy.

W dowód uznania dla wkładu jaki Toniolo wniósł w rozwój i propagowanie katolickiej doktryny o ekonomii spółdzielczości dwa włoskie banki spółdzielcze noszą jego imię: Banca Credito Cooperatico „Giuseppe Toniolo” w Genzano di Roma oraz Banca Credito Cooperatico „Giuseppe Toniolo” w San Cataldo na Sycylii. W Weronie istnieje fundacja jego imienia.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Giuseppe Toniolo

4.5/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź