Franciszek Serrano

Św. Franciszek Serrano

Franciszek Serrano

Św. Francisco Serrano Frías (chiń. 德方濟 ; pinyin Dé Fāngjì; ur. 4 grudnia 1695 w Grenadzie w Hiszpanii, zm. 28 października 1748 w Fuzhou w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, dominikanin, misjonarz, męczennik.

Jego rodzicami byli Francis Serrano i Maria Frías. Został dominikaninem w Grenadzie. Na misje na Daleki Wschód wyjechał 15 lipca 1725 r., ale grupa misjonarzy z którą podróżował spędziła 16 miesięcy w Meksyku i dopiero w 1727 r. wyjechała do Manilii. Krótko po przybyciu na Filipiny Franciszek Serrano został wysłany do misji w Fujian. Razem z Janem Alcoberem udali się tam w chłopskim przebraniu. W przebraniu też pełnił swoją posługę, zwłaszcza, że w 1729 r. znacznie nasiliły się prześladowania katolików. W 29 czerwca 1746 r. został uwięziony w Fuzhou razem z innym misjonarzem Franciszkiem Diazem. Franciszek Serrano był poddawany przesłuchaniom i torturom. W nocy 28 października 1748 r. został uduszony w swojej celi.

Został mianowany biskupem koadiutorem przez Benedykta XIV w 22 września 1745, ale jego poprzednik Piotr Sans i Yordà został stracony w 1747 roku, tak że Franciszek Serrano nigdy nie był konsekrowany na biskupa.

Został beatyfikowany 14 maja 1893 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Franciszek Serrano

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.