Franciszek Ludwik Hébert

Bł. Franciszek Ludwik Hébert

Franciszek Ludwik Hébert

Franciszek Ludwik Hébert (fra.) François-Louis Hébert (ur. 14 września 1733 w Crouttes, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

Wykształcenie zdobył w Caen, a w wieku dwudziestu trzech lat przystał do eudystów[a]. Po przyjęciu święceń kapłańskich wykładał w seminarium duchownym i pełnił obowiązki prefekta, a od 1772 roku przełożonego w Tourettes. Przebywając w Paryżu zdobył uznanie jako kierownik duchowy i w 1782 roku podjął obowiązki sparaliżowanego przełożonego generalnego. W dniach 9 i 10 sierpnia 1792 roku, pełniąc funkcję spowiednika króla Ludwika XVI był przy władcy. Mimo iż po aresztowaniu króla uniknął zatrzymania, został później uwięziony. Był jedną z ofiar tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych i jednym z zamordowanych w klasztorze karmelitów 2 września 1792 roku.

W testamencie, który spisał na początku lat osiemdziesiątych, wyraził gotowość męczeństwa.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim.

Franciszek Ludwik Hébert znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Franciszek Ludwik Hébert

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź