Franciszek Lefranc

Bł. Franciszek Lefranc

Franciszek Lefranc

Franciszek Lefranc, (fra.) François Lefranc (ur. 26 marca 1739 w Vire, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

Pochodził z rodziny rzemieślniczej zamieszkującej w diecezji Bayeux. W 1759 roku
przystał do eudystów i w siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie[a]. Na polecenie miejscowego biskupa w 1768 roku rozpoczął kierowanie seminarium diecezjalnym w Coutances. Pełnił później obowiązki wikariusza generalnego. Aresztowany został w sierpniu 1792 roku za odmowę złożenia przysięgi na cywilną konstytucję kleru.

Był jedną z ofiar tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych i jednym z zamordowanych w klasztorze karmelitów 2 września 1792 roku. Zostawił po sobie dzieła historyczne, apologetyczne i traktujące o duchowości.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim.

Franciszek Lefranc znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Franciszek Lefranc

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.