Cicho wszędzie śpi świat cały tekst

Cicho wszędzie śpi świat cały tekst

Cicho wszędzie śpi świat cały tekst

Cicho wszędzie śpi świat cały tekst – Refleksja nad Tradycyjną Kolędą

Kolęda „Cicho wszędzie śpi świat cały” to jedna z głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji pieśni świątecznych. Jest to utwór, który przywołuje noc narodzenia Jezusa, wprowadzając w atmosferę zadumy i świętości tej chwili.

Treść i Interpretacja

Spokojna Noc Narodzenia: Pieśń rozpoczyna się od opisu spokojnej, cichej nocy, kiedy cały świat jest pogrążony we śnie. Obraz ten symbolizuje oczekiwanie na narodziny Mesjasza.

Scena z Pasterzami: W drugiej zwrotce przedstawiona jest scena, w której anieli zwiastują pasterzom narodziny Jezusa. Jest to moment pełen radości i nadziei, przynoszący dobrą nowinę o zbawieniu.

Stajenka w Betlejem: Trzecia zwrotka przenosi nas do stajenki w Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Scena ta jest pełna pokory i prostoty, co podkreśla ludzki wymiar Bożego wcielenia.

Wezwanie do Ofiarowania: Ostatnia zwrotka to wezwanie do ofiarowania własnej wiary, miłości i nadziei jako dary dla nowonarodzonego Jezusa. Symbolizuje to głębokie zaangażowanie w tajemnicę Bożego Narodzenia.

Muzyka i Styl

Kolęda „Cicho wszędzie śpi świat cały” charakteryzuje się spokojną, refleksyjną melodią. Jest to kompozycja, która wzbudza uczucia pokoju i wewnętrznej ciszy, idealnie wpisując się w atmosferę Bożego Narodzenia.

Znaczenie w Kulturze

Ta kolęda jest często śpiewana podczas świątecznych nabożeństw i spotkań rodzinnych. Jest ważnym elementem polskiej tradycji bożonarodzeniowej, pomagającym wiernym w głębszym przeżywaniu tajemnicy narodzin Chrystusa.

Podsumowanie

„Cicho wszędzie śpi świat cały” to kolęda, która przenosi słuchaczy w serce Bożego Narodzenia, przypominając o uniwersalnym przesłaniu pokoju, miłości i nadziei. Jest to pieśń, która od wieków rozbrzmiewa w polskich domach, kościołach i sercach, będąc świadectwem nieprzemijającej wartości narodzin Jezusa Chrystusa.

Tekst Pieśni: Cicho wszędzie śpi świat cały

1. Cicho wszędzie, śpi świat cały twardym snem ujęty,
I na niebie gwiazdy grały hymn dla Boga święty,
Tylko ogień w polu bucha, przy nim trzódka drżała,
Gra żałośnie zawierucha, czeladka czuwała

2. A tam niebo wciąż się pali, już łuna na ziemi,
Wtem anieli całkiem biali staną między nimi,
Ej nie bójcie się kochani, złego nie zrobimy,
My do Boga wam posłani, błogą wieść głosimy

3. Oto tam w stajence lichej, Bóg się dla was rodzi,
Józef stoi przy Panience i Jej dolę słodzi,
Znikły z nieba czarne chmury, znój wam zniknie z czoła,
Tak śpiewają święte chóry, czeladka wesoła

4. Z pastuszkami i my łączmy naszych serc ofiary,
Wiara, miłość i nadzieja, to są nasze dary,
Przyjm je, przyjm je, Jezu drogi, Twoje proszą dzieci,
Niech na ziemi znikną trwogi, błogi dzień zaświeci

 

Chwyty: Cicho wszędzie śpi świat cały

 

Wykonanie: Cicho wszędzie śpi świat cały tekst

 

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź