Cecylia Cesarini

Bł. Cecylia Cesarini

Cecylia Cesarini

Cecylia Cesarini (ur. XIII wiek w Rzymie, zm. 1290 w Bolonii) – włoska błogosławiona Kościoła katolickiego.

Służyła w klasztorze św. Marii w Tempulo (w dzisiejszej rzymskiej dzielnicy Celio). W 1221 roku, po przeprowadzeniu przez św. Dominika reformy zgromadzenia, która miała na celu przywrócenie pierwotnej, surowej reguły benedyktyńskiej, siostra Cecylia przeniosła się do dominikańskiego klasztoru przy kościele św. Sykstusa. W 1223 lub na początku 1224 roku papież Honoriusz III wysłał ją, wraz z trzema innymi siostrami: Amatą, Konstancją i Teodorą do dominikańskiego klasztoru św. Agnieszki w Bolonii, założonego przez Dianę Andalo (siostrę Loderigo d’Andalo) i Jordana z Saksonii. Celem wyjazdu siostry Cecylii do Bolonii było stworzenie nowego zgromadzenia dla młodych sióstr, którego reguła opierałaby się na wskazaniach św. Dominika. Zmarła w 1290 roku w Bolonii i pochowana została w klasztorze św. Agnieszki. Część jej relikwii czczona jest nadal w klasztorze, a część w kościele serwitów w Ronzano pod Bolonią.

W 1510 roku, w klasztorze w Bolonii odnaleziono grób trzech mniszek. Dwa pierwsze szkielety zostały zidentyfikowane i przypisane Cecylli Cesarini i Dianie Andalo. Trzeci szkielet, dopiero w 1584 roku za sprawą pracy Galvano Fiammy pt. Chronica parva Ordinis predicatorum, został zidentyfikowany jako szczątki prawdopodobnie błogosławionej Amaty, trzeciej mniszki która wraz z Cecylią przybyła do Bolonii.

24 grudnia 1891, wraz z dwoma innymi mniszkami Amatą i Dianą Andalo, została beatyfikowana przez zatwierdzenie kultu przez papieża Leona XIII.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionej Cecylii i jej towarzyszek obchodzone jest 8 czerwca (w zakonie dominikanów) i 10 czerwca (w archidiecezji bolońskiej).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Cecylia Cesarini

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź