Benigna z Wrocławia

Bł. Benigna z Wrocławia

Benigna z Wrocławia

Benigna z Wrocławia (Trzebnicy), Błogosławiona Benigna lub Święta Benigna (zm. 1241 lub 1259) – mniszka i święta zakonu cysterskiego, błogosławiona Kościoła katolickiego, dziewica i męczennica.

Bł. Benigna najprawdopodobniej pochodziła z rycerskiego rodu z Kujaw, na pewno wstąpiła do zakonu cysterek, prawdopodobnie w Trzebnicy. Według tradycji zginęła śmiercią męczeńską w obronie dziewictwa podczas najazdu Tatarów.

Jej relikwie przechowywano w archikatedrze we Wrocławiu i w siedzibie kapituły włocławskiej.

Wymieniana w Mszale Gnieźnieńskim z 1555, w Mszale Rzymskim z 1577 oraz w dawnym tekście litanii do Wszystkich Świętych. Dziś ślady jej kultu pozostały żywe tylko na Kujawach i Śląsku. Jej wspomnienie wymieniane było w Brewiarzach wrocławskich.

Wspomnienie liturgiczne Benigny z Wrocławia wyznaczane było między 16 a 19 sierpnia a zgodnie z tradycją cysterską oraz w Kościele katolickim obchodzone jest 20 czerwca.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Benigna z Wrocławia

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.