Bazyli Antoni Maria Moreau

Bł. Bazyli Antoni Maria Moreau

Bazyli Antoni Maria Moreau

Bazyli Antoni Maria Moreau, właśc. fr. Basile–Antoine Moreau (ur. 11 lutego 1799 w Laigné-en-Belin, zm. 20 stycznia 1873 w Le Mans) – założyciel Zgromadzenia Świętego Krzyża (Bracia Świętego Krzyża, CSC), błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodził się wielodzietnej rodzinie, jego rodzice byli rolnikami. W 1821 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1823 roku został mianowany profesorem seminarium. W 1840 roku zorganizował zgromadzenie zakonne Świętego Krzyża (łac. Congregatio a Sancta Cruc), które powstało z połączenia założonej przez Bazylego wspólnoty księży (1835) i zgromadzenia Braci św. Józefa powierzonego mu przez biskupa. Zgromadzenie zostało zatwierdzone przez papieża Piusa IX w 1857 roku. W 1860 stawiane mu zarzuty złego kierowania wspólnotą, skłoniły Bazylego do zrzeczenia się z funkcji przełożonego generalnego zgromadzenia i osiedlenia się w Le Mans.

Bazyli zmarł 20 stycznia 1873 roku w opinii świętości.

Został beatyfikowany przez Benedykta XVI w dniu 15 września 2007 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Bazyli Antoni Maria Moreau

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź