Bartłomiej Alban Roe

Alban Roe

Bartłomiej Alban Roe

Bartłomiej Alban Roe O.S.B. (ur. 1583 w Suffolk, zm. 22 stycznia 1642 w Tyburn) – święty katolicki, benedyktyn, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich.

Studiował w Cambridge, nawrócił się na katolicyzm pod wpływem rozmowy z więźniem, którego chciał przekonać do protestantyzmu. Podjął studia teologiczne w studium anglikańskim w Douai i ukończył je ze stopniem doktora. Wstąpił do Zakonu Świętego Benedykta i złożył śluby zakonne, po czym w 1615 roku powrócił do Anglii. Po przybyciu na wyspę został aresztowany i przez pięć lat był więziony, ale dzięki wstawiennictwu ambasadora Hiszpanii zwolniono go i zmuszono do wyjazdu z kraju (1623). Powtórnie znalazł się w ojczyźnie dla kontynuowania posługi kapłańskiej, ale ponownie aresztowany mógł już tylko prowadzić działalność wśród współwięźniów. Po odmowie rezygnacji z dalszego prowadzenia duszpasterstwa skazano go na śmierć i powieszono.

Beatyfikowany został przez papieża Piusa XI 15 grudnia 1929 roku, a kanonizowany w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Jego wspomnienie obchodzone jest w dies natalis (22 stycznia).

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Bartłomiej Alban Roe

4.7/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź