Alban z Anglii

Alban

Alban z Anglii

22 czerwca/5 lipca[b]

Święty Alban z Anglii, cs. Muczenik Ałbanij, ang. Saint Alban (zm. 22 czerwca ok. 304) – święty przedkongregacyjny, czczony, jako pierwszy męczennik na Wyspach Brytyjskich, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego i anglikańskiego.

Alban był żołnierzem i lojalnym obywatelem rzymskim urodzonym w Verulamium, Hertfordshire (współcześnie St Albans), w Anglii. Życie jego zostało zmienione po spotkaniu z prześladowanym duchownym chrześcijańskim, któremu udzielił schronienia i przez którego został nawrócony. By ułatwić ucieczkę ściganemu, odstąpił mu swoje ubrania, sam przebierając się w habit. Tak został pojmany i uwięziony. Zażądano od niego wyrzeczenia się wiary, czego nie uczynił. Zanim został stracony, dokonał cudu nawrócenia swego niedoszłego kata. Ostatecznie, po torturach, został stracony przez ścięcie wraz z duchownym, który na wieść o jego pojmaniu ujawnił się w nadziei na uratowanie mu życia.

Śmierć męczeńska Albana miała miejsce prawdopodobnie około 304 roku. Niektórzy badacze odnoszą ją do okresu prześladowań za Decjusza (ok. 254) lub Septymiusza Sewera (ok. 209).

Po śmierci Albana jego popularność rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje – Francję i Niemcy. W VIII w. powstał pierwszy żywot świętego. Jego relikwie zaginęły w okresie reformacji.
Obecnie kult świętego ogranicza się do Wysp Brytyjskich.

Nie należy mylić go z innym męczennikiem, niemieckim kapłanem z Moguncji, św. Albanem (Mainz, +406).

Święty Alban jest patronem nawróconych, uciekinierów i torturowanych oraz miasta St Albans.
Wysuwano także propozycje, aby był patronem Anglii zamiast św. Jerzego albo całej wyspy.

Obok św. Sergiusza z Radoneża, św. Alban jest patronem Bractwa świętych Albana i Sergiusza, powstałego na Wyspach Brytyjskich po rewolucji 1917 roku i promującego dialog prawosławno-anglikański.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i anglikańskim obchodzone jest 22 czerwca.

Cerkiew prawosławna wspomina męczennika Albana 22 czerwca/5 lipca, tj. 5 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii święty przedstawiany jest, jako mężczyzna w aureoli trzymający w dłoni wysoki krzyż, przepasany mieczem. Niekiedy w tle przedstawiona jest twarz płaczącego kata.

W roku 2002 w XIII-wiecznej kaplicy w katedrze w St Albans zaprezentowano łopatkę (kość), która obecnie znajduje się w katedralnym grobowcu.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Alban z Anglii

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.