Artemide Zatti

Artemiusz Zatti

Artemide Zatti

Artemide Zatti (ur. 12 października 1880 w Boretto we Włoszech, zm. 15 marca 1951 w Viedma w Argentynie) – włoski pielęgniarz i farmaceuta, salezjanin (SDB), błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

W 1897 roku z powodu biedy wraz z rodziną wyjechał z Włoch do Argentyny. W wieku 20 lat zamieszkał w Casa di Bernal, gdzie rozpoczął naukę, a także powierzono mu opiekę nad księdzem chorym na gruźlicę, który jednak zmarł w 1902 roku. Potem również zachorował na gruźlicę, skierowano go do szpitala misyjnego w Viedma. Gdy wyzdrowiał, pracował w szpitalnej aptece. Wkrótce w 1908 roku złożył śluby zakonne, opiekował się z chorymi, a w 1913 roku był inspiratorem budowy szpitala, jednak go zburzono, i rozpoczął kolejną budowę szpitala.

Zmarł na raka w opinii świętości. Został pochowany w kaplicy salezjanów w Viedma.

Beatyfikował go papież Jan Paweł II w dniu 14 kwietnia 2002 roku. 9 kwietnia 2022 papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstwiennictwem bł. Artemiusza Zattiego, co otwiera drogę do jego kanonizacji.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Artemide Zatti

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź